İngiliz askerlerin topunu çaldık, futbolunu oynadık

Beşiktaş Futbol Takımı nasıl kuruldu ?

İngiliz askerler Taşkışla bahçesinde futbol oynarlarken top sokağa kaçtı. Yumurta Yaşar topu kaptığı gibi Valideçeşme’ye doğru koşmaya başladı. Tüm Beşiktaşlı gençler onu izlediler. İngilizler’in, kaçan toplarını aramaktan vazgeçtiklerine inandıkları zaman Refik Osman, günlerdir tavan arasında sakladığı bu “ganimet top”u çıkardı ve semt arsalarından birinde Beşiktaş’ta ilk futbolu başlattı.

Jimnastik sporunun gelişmesine büyük katkıda bulunan Beşiktaşlı sporcular, başka spor dallarında da başarı gösterirlerken, ülkemizde yeni bir spor daha doğmuş ve hızla yayılmaya başlamıştı. Kadıköy çayırlarında doğan ve “futbol” adını taşıyan bu yeni spor çok geçmeden kentin İstanbul yakasına da sıçramıştı. Futbolu Beşiktaş’a getiren büyük Hasköy yangını olmuştu denilebilir. Aralarında Türk futboluna “Şiir” namıyla imzasını atacak Refik Osman’ın da bulunduğu Valideçeşmesi’nin afacan çocukları, semtteki Talimhane sahasında “Domuz camiye girmez” oyunu oynarlarken birden gökyüzünün kıpkırmızı bir renk aldığının ayırdına varmışlardı. Ahşap evlerden kurulmuş İstanbul’da oldukça sık rastlanan bir durumdu. Bu, yeni bir yangın habercisiydi. Çocuklar oyunu hemen kesip yangını aramak için yola fırlamışlardı. Soluk soluğa Taşkışla’nın önüne geldiklerinde orada karşılaştıkları manzara kendilerine yangını bir anda unutturuvermişti. Kışlanın önünde “baldırı çıplak” İngiliz askerlerinin, önlerinde zıp zıp zıplayan topu tekmeleyerek ilgi uyandıran bir oyun oynamakta olduklarını görmüşler ve onları seyre dalmışlardı.

Kocaman top bir ara onların bulunduğu yere düştüğünde, mahallenin afacanlarından Yumurta Yaşar’ın o meşin topu kapmasıyla tabanları kaldırıp Valideçeşmesi’nin yolunu tutması bir olmuştu.

Diğerleri de tabii onun peşinden koşup oradan uzaklaşmışlardı. İngiliz malı “ganimet”, Refik Osman Bey’in evinin tavan arasında koruma altına alınmış ve günlerce orada saklanmıştı. Ancak İngilizler’in kaçan toplarını aramaktan vazgeçtiklerine inanacakları bir zaman geçtikten sonradır ki Refik Osman, semtin arsalarında işte bu “ganimet top”la Beşiktaş’ta ilk futbolu başlatmıştı.

Zamanla Beşiktaş’ta iki futbol takımı ortaya çıktı. Bunlardan biri, Rumelihisarı’nda dalyancılık yapan Mühir Bey’in kurmuş olduğu “Basiret” takımı, diğeri ise Valideçeşmesi’nde oluşan “Valideçeşmesi” takımıydı. Semtin bu iki futbol takımı kendi aralarında iddialı maçlar oynuyorlar ve gerçekten güzel futbol sergiliyorlardı. İşte bu iki takımdan güçlü bir takım ortaya çıkarmak gerektiğine inanan Ahmet Şerafettin Bey’in (Merhum Şeref) olumlu çalışmaları Basiret ve Valideçeşmesi takımlarının semtin biricik kulübü Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün çatısı altında birleşmeleriyle sonuçlandı.

Ve böylece Beşiktaş bir de futbol takımına sahip oldu. Beşiktaş futbol takımı yavaş yavaş bir varlık olarak ortaya çıkarken Birinci Dünya Savaşı patlamıştı. Bu ilk takımın birçok güzide evladı silaha sarılıp cepheye koşmuştu. Takım kaptanı Şair Kâzım ile santrfor Asım’ın, Çanakkale savaş alanında başsız vücutları bulunmuştu. Doktor Mehmet ile bek Rıdvan da Kafkas cephesinde şehitlik mertebesine erişmişlerdi. Bu arada yine müdafalardan Behzat da talihsiz biçimde yaşama gözlerini yummuştu. Böylece Beşiktaş’ın büyük bir gelecek vaad eden futbol takımı kaybolup gitmişti.

Savaşın sona ermesiyle semtin gazi gençleri tekrar Beşiktaş’ta biraraya gelmişlerdi. Ancak kulüp, manevi bir enkaz durumunda karşılarına çıkmıştı. Top oynadıkları, antreman yaptıkları saha bile bostan olmuştu. Bostancı ile uzun tartışmalardan sonra burayı tekrar ele geçiren Beşiktaşlılar, başlarında Ahmet Şerafettin Bey ile birlikte kazmalara, küreklere sarılıp burayı eskisinden de güzel ve top oynanabilir duruma getirdiler. Ve bu sahada, Ahmet Şeref Bey’in kaptanlığını yaptığı yepyeni bir Beşiktaş futbol takımı doğdu.

Cem Atabeyoğlu

Bu yazıya ilk yorum yazan siz olun

Bir Yorum Yazın