Küçücük fıçıcık ama… İçi dolu turşucuk: Limon

O gün çok güçlüydü. Ele geçirmek istediği şey uğruna savaşıyordu. Önce karşısına savaşçı Pigmeler çıktı. Ardından Prometheus’a bile zulmedebilmiş kartalı öldürmesi gerekti. “Tamam” dediği anda bahçeye bekçilik yapan ejderha ile yüzyüze geldi. Onu da yenmeliydi ki… Bunca uğraşı veren Herkül’ün amacı neydi dersiniz?..

Mitolojiye göre, dünyanın kıyısında olduğuna inanılan bahçeye, niye Hesperus ile Atlas’ın kızları, efsanevi Hesperidesler bakmakla görevlendirilmişlerdi?..

Birkaç yüzyıl önce aylarca süren uzun deniz yolculuklarında gemicilerin karabasanı durumuna gelen iskorbitden korunmak için İngiliz denizciler ne yiyerek evlerine sağ salim dönebilmeyi başardılar?..

Aynı denizciler yolları üzerindeki adalara, yaprakları açık yeşil, büyükçe ve sivri uçlu, güzel kokulu ve birkaçı birarada ve aralıklı olarak açan çiçeklere sahip, beş metreye dek uzayabilen ağaçları niye dikiyorlardı?..

Hepsinin yanıtı tek kelime: “Citrus”… Sedefotugiller familyasından… Turunçgillerin bir cinsi… Kısacası; o bizim bildiğimiz “limon”. Anavatanı?.. Aday çok! Malezya, Burma, Japonya, Çin… Oysa İndüs Nehri deltasında bulunan bir küpe gerçeği işaret ediyor. İÖ 2000 yılına ait ve bir limon biçiminde… Ötekilerinin iddialarına karşın limon, Kuzey Hindistan’dan yola çıkmıştır. Çin’de de limona değer verilmiş, 12’nci yüzyılda armağan olarak sunulan iki şişe limon suyu imparatoru fazlasıyla hoşnut etmiştir.

Limon, büyük olasılıkla Mezopotamya, Kuzey Afrika, Akdeniz, Kıbrıs rotasını izleyerek yayılmıştır. Avrupa’ya Sicilya kıyılarından çıkmıştır. 12’nci yüzyılın sonlarına yaklaşıldığında, Kuzey Avrupa’nın limon ile tanışmasına Haçlılar neden olmuştur. Bunu izleyen bir yüzyıl sonra ithaline gidilmiştir.

Diyetisyenler tarafından oluşturulan listelerde özel bir yeri vardır limonun… Tat, kalori ve vitamin olarak öteki meyvelerden farklılık gösterir. Örneğin, 100 gramında, 43 kalori, 30-60 mg. kalsiyum, 10 mg. Magnezyum, 170 mg. Potasyum, 53 mg. C vitamini, demir ve bakır vardır. Limonda sodyuma çok az rastlanırken, lipid ve protein hiç yoktur.

Antiseptik ve bakteri yok edici özellik taşır. Diyet, kalp hastalıkları, gribal enfeksiyon ve çeşitli tedavilerde en uygun meyvelerden biridir. Ortaçağda bile, C vitamini eksikliğinden kaynaklanan diş eti şişmesinin önüne geçmek amacıyla kullanılabileceği biliniyordu.

Bunun gibi, çok önceden taze limon kabuğundan sıkma ve damıtma yoluyla elde edilen uçucu yağın parfümcülükte kullanımına başlandı. Aynı yağdan (esans), çeşitli içkilerin yapımında da yararlanıldı.

Ancak, şunu da belirtmeden geçmeyelim. Yaygın olarak bilinenin aksine, C vitamini içeren meyve ve sebzeler arasında, limon listenin ortalarında yer alıyor. Örneğin: 100 gramında 369 mg. C vitamini bulunan kırmızı biber, 172 mg. ile maydonoz, 128 mg. ile yeşil biber, 78 mg. ile karnabahar, hatta 59 mg. ile çilek dahi 53 mg. C vitamini içeren limonun üzerinde kalıyorlar.

Bir yılda yaklaşık 3000 meyve verebilen limon ağacı, kışları iklimi ılık Akdeniz topraklarında ye tiştiriliyor. İtalya, İspanya, Türkiye Mısır ve tabii ki anavatanı Hindistan…

Buna karşın; ABD, Meksika, Arjantin, Brezilya ve Çin de başlıca üretici ülkeler arasında yer alıyor. Ağaç narin yapısıyla -1 derece sıcaklıkta donma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Öte yandan mevsim boyunca göreceği serinlikler kendisine özgü tatta meyve vermesini sağlıyor. Çok su istemesine karşın limon ağacı sürekli yağmurlardan hoşlanmıyor.

Toplanırken limon kabukları zedelenmeye çok elverişli olduklarından çoğu kez eldiven kullanılıyor. Satış öncesi depolarda bekletilirken sertleşip olgunlaşıyor. Yeşilken toplanmıyorlar ve de dalında olgunlaşmaları beklenirse, o özel asit oranları şaşabiliyor.

Limon önceleri et yemeklerine, özellikle tavuğa eşlik etti, çeşitli salataların vazgeçilmez malzemesi oldu. Sonradan tatlıların yapılma evrelerinde önemli roller üstlendi. Limon kabuğu toz şeker ile dövülüp, üzerine limon suyu döküldükten sonra bu karışım su ile inceltildi ve “limonata” sıcak yaz günlerinin ferahlık veren içeceği olarak çok sevildi.

Limon, asitli bir meyve olmasına karşın, organizmaya yararlı ve sinirleri yatıştırıcı özelliğe sahip. Vücuda gerekli alkalini, bazik-asit dengesini sağlıyor. Sabahları midedeki yanma hissini azaltıyor, aç karına az suya yarım limonun suyunu katarak içmek mineral ve vitamin takviyesi yapılıyor, toksinleri yok ediyor.

Son zamanlarda limon kabuğunda bulunan bir maddenin tümörleri etkisiz duruma getirmesi üzerinde çalışmalar sürdürüldüğüne ilişkin haberler göze çarpıyor. Bir cins hidrokarbür olan ve “polifenol” adı verilen bu maddeden, vücudu zehirlerden arındıracak, toksin ve kanserojen maddeleri yok edecek bir enzim deposu oluşturmak için yararlanılmaya çalışılıyor.

Çiğdem Ayhan

Limonla ilgili ipuçları…

• Temiz odun kömürü tozunu kurumuş limon kabuğu tozu ile aynı oranda karıştırarak diş tozu elde edebilirsiniz.

• Değişik tatda ve daha enfes bir tavuk pişirmek için karnına yarım limon koyun.

• Balıkları kızarttığınız yağa limon sıkarsanız hem kötü kokunun önüne geçmiş hem de aynı yağın başka bir kızartma için tekrar kullanılmasını sağlamış oluruz.

• Balık ayıklamaya başlamadan önce elinizi limon ile ovarsanız, elinizde balık kokusu kalmaz.

• Hardalı bir dahaki kullanımına kadar kurumaması için üzerine yeni kesilmiş bir dilim limon koyarak saklayınız.

• Şeker parçalarını limon kabuğu ile ovarak yapacağınız sufle çok lezzetli olur.

• Pilavın suyuna birkaç damla limon katarsanız pilavınız bembeyaz olur.

• Çatlayan yumurtayı haşlamadan önce limonla ovarsanız, yumurtanın içi akmaz.

• Limon suyunu posasız olarak elde etmek için bir ucundan öbürüne bir şiş ile delerek hafifçe sıkın…

• Yarısından kestiğiniz limon ile otomobilinizin camlarını silersiniz, buz tutmasını önlersiniz.

Bu yazıya ilk yorum yazan siz olun

Bir Yorum Yazın