Saat

Günümüzde teknolojik gelişmeler saat endüstrisinde olağanüstü yeniliklerin uygulamaya konmasını sağlamıştır. Bunların başında kuvarslı (Quartz) elektronik saatler gelmektedir.

Kolumuzdaki saatin yaşamınızla bütünleştiğini hiç düşündünüz mü? Saat denince aklıma öncelikle kol saati gelir. Kol saatime baktıkça, anılarımın canlandığını duyumsarım. İlkokulu bitirip diplomamı aldığım gün, annemin armağan ettiği Zenith marka kol saatini, geceleri, yatakta kulağıma dayadığımı ve tık tık sesini dinleyerek uyuduğumu hiç unutmam. Yaşım ilerledikçe, bu sesin bana güven ve arkadaşlık duygusu aşıladığını duyumsamış ve zaman kavramının yaşamımızdaki önemini anlamaya başlamıştım. Sizin de, kolunuzda taşıdığınız saatinizle ilgili kimbilir ne ilginç anılarınız vardır?

İnsan tarihini inceleyenler, insanoğlunun zamanı ölçmek için ne denli ilginç buluşlar yaptığını öğrenmişlerdir. Gündüz ve gece olayı, Güneş’in doğuşu ve batışı, Ay’ın küçülüp büyümesi, mevsimlerin değişimi, yıldızların görünümündeki hareketlilik insanlarda zaman kavramının doğuşunu sağlamıştı. Bunun için de güneş saati, kum saati, su saati gibi buluşlar gerçekleşmişti.

İnsanoğlunun zamanı ölçme tutkusu yüzyıllar boyu gelişerek sürmüş, Ortaçağ’da yaşam düzeyi yükselen toplumlar için takvim ve saat, kavram olarak büyük önem kazanmıştı. Bu dönemde, Galile, Newton, gibi matematikçi ve fizikçiler zamanı ölçecek bir aracın icadı için önemli buluşlar gerçekleştirmişlerdi.

Saatin bulunuşunda yuvarlak dişlinin, sarkaçın ve yaylı spiralin yaratılışı bu alanda atılan önemli adımlar olmuştu. Bunlar sayesinde kiliselere, görkemli yapılara, mekanik güçle çalışan gösterişli saatler yerleştirilmiş, sonraları zenginlerin evlerindeki şöminelerin üzerine daha küçük boyutlu saatleri koymak olanaklı olmuştu. Gerçek anlamda saati günlük kullanıma sokan ad İngiliz Christian Huygens’tir. Bundan 327 yıl önce… 23 Ocak 1675’te C. Huygens zaman ayarını sağlayan yaylı balansı saatin içine sokmayı başarmıştı. Saatlerin doğal parçaları olarak kabul ettiğimiz akrep ve yelkovanın saate uygulanması ise ancak 1690 yılında gerçekleşmişti.

Doğu’da, Türkler, Araplar ve İranlılar, zamanı ölçümlemeye güneş, kum ve su saatleriyle yönelmişlerdi. Evlerde su ve kum saatleri, cami, medrese ve kitaplıklarda güneş saatleri kullanılıyordu.

Osmanlı dönemine gelince: Belgelerden öğrenildiğine göre İngiliz ve Fransız saat teknikleri kullanılarak 17’nci yüzyılın başlarında İstanbul’da saat üretimi gerçekleştirilmişti. O dönemde saat yapımında Abdurrahman ve Galatalı Şahin Usta bilinmekteydi. 19’uncu yüzyıl Türk saatçiliği için aşama yapılan bir dönem olmuştu. Mevlevi tekkelerinde yaşayan Ahmet Eflaki Dede gibi ustalar tarafından yapılan saatler mekanik incelikleri yanında estetik güzellikleriyle de ün kazanmışlardı.

1700 yılında İsviçreli Nicolas Fatio’nun buluşu sayesinde, hareketli parçaların sürtünmeden doğan yıpranmasını en aza indirgeyen yakut (rubis-saphir) gibi sert taşların minik dişlilerin pimlerine yataklık yapmalarıyla saat endüstrisinde bir devrim yaşanmıştı.

Saatin yelek cebinden kola geçişi 1810 yılında üretilen ilk kol saati ile gerçekleşmiş, kol saatlerinin kullanımı Birinci Dünya Savaşı’na katılan askerler tarafından yaygınlaştırılmıştır. Bu akım sonunda, 1930’lu yıllarda, dünyada satılan her iki saaten biri kol saati olmuştur. Kol saatlerinde elde edilen en önemli gelişme ise, 1922 yılında, elle kurulma gereği olmayan otomatik kol saatlerinin üretilmesi ile gerçekleşmiştir. Saat sektöründe kısa zamanları ölçümleyen öteki bir ürün kronometre olarak tanımlanmaktadır. Bunlar, genelde saniyenin 1/5’ten 1/100’e dek olan değerlerini verirler. Elektronik kronometreler çok daha duyarlı ölçümler yaparlar. 1920 Olimpiyat Oyunları’nda kullanılmaya başlayan kronometreler bugün spor alanlarının ayrılmaz araçlarıdır. Kol saatlerinde, özelliklerine göre 200’den 800 adete dek parça kullanılmaktadır. Saatin hareketli parçaları içine konan gövde ise, modeline ve markasına göre altın, platin, titan, litrium, çelik, krom, çeşitli alaşımlardan ya da plastikten yapılmaktadır.

Saatlerini tamir etmeye kalkışan meraklılar, bir saati meydana getiren parçaları gördüklerinde, küçücük bir kutu içine sığdırılmış olan parçaların çokluğuna ve çeşitliliğine şaşırmaktan kendilerini alamazlar. Hatta kimi saat tamircilerinin, tamir ettikleri saati sahibine iade ederken, “Bunlar da artan parçalar!” diyerek küçük bir zarf verdikleri bilinen hikâyeler arasındadır!

Günümüzde teknolojik gelişmeler saat endüstrisinde olağanüstü yeniliklerin uygulamaya konmasını sağlamıştır. Bunların başında kuvarslı (Quartz) elektronik saatler gelmektedir. Ana maddesi silisyum dioksit (SiO2) olan kuvarsa pil enerjisiyle akım gönderilmekte, sağlanan 32768 Hz.’lik sabit titreşim sayesinde zaman ölçümü hassas bir düzeyde sağlanmış olmaktadır. Bu buluşun 1881 yılında ünlü Pierre ve Marie Curie’ye ait oluşu konunun öteki ilginç bir yönüdür.

Kuvarsın saat endüstrisinde kullanımı İsviçre, Amerika ve Japonya’da aynı döneme rastlamaktadır. Kuvars kullanımı parça sayısını ve zedelenme riskini en aza indirgemektedir. 1968’te Japon Seiko firması ilk elektronik saati üretmiş, 1969’da Amerika’da Pulsar markasıyla elektronik saatler devreye girmiştir. 1982 yılında da, gene Seiko firması tarafından piyasaya video kayıt yapabilen saatler üretilerek teknolojinin sınır tanımadığı kanıtlanmış oluyordu. Bu gelişmelerin yanında 1982 yılında Swatch (Swiss watch) firmasının kuvars kullanımını ucuz saat üretimde başarıyla uygulaması pazarın yaygınlaşmasına öncülük yapmaktadır. Swatch, kuvarsın sağladığı olanaklar sayesinde yalnız 3,9 milimetre kalınlığında, 12,3 gram ağırlığında kol saati üretmeyi başarmıştır.

Bugün, 25 yıl pil değiştirmeden yaşamda kalan, 2100 yılına dek takvim günlerini kendi ayarlayan, ışık enerjisiyle çalışan, 11.100 metre derinlikte bile su almayan (bu rekor Bell&Ross markasınındır), internete bağlanabilen, dijital fotograf çeken, müzik ve konuşma kaydeden, tansiyon ölçen hatta konuşan saatler üretilmektedir. Böylesine şaşırtıcı gelişmelere sahne olan bir ortamda, uzmanlar, mekanik ve kuvars yarışmasının tüm hızıyla devam edeceği görüşündedirler.

Ayrıca, son yıllarda üretilen saatlerin bir bölümü pırlanta ve değerli ziynet taşlarıyla bezenerek moda dünyasına girmiştir. Saat dünyasından daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak istiyorsanız; www.watchvalley.ch sitesini öneririm. Ayrıca yolunuz Fransa’da Besançon’dan geçerse 2002 Haziran ayında açılmış olan ve saat tarihini gözler önüne seren Zaman Müzesi’ni ziyaret ediniz.

Saat dünyasındaki gelişmeleri hayranlıkla izleyen birisi olarak, ben yaşamımın sonuna dek pilini değiştirmeden (2025 yılına dek pil yaşamda kalacak!) ve takvim ayarı bozulmadan (2100 yılına dek programlı!) kolumda taşımayı sürdüreceğim saatimi, çocukluğumda olduğu gibi, geceleri gene kulağımın altına koyarak, ancak, bu defa tık tık seslerini duymadan (ne yazık ki kuvarsta tık tık sesi yok!) uyuyor ve yazımı Maksim Gorki’nin şu sözüyle noktalıyorum:

“Saatin tıktıkları bize yaşamdan yararlanmamızı haber verir. Ömür boyu şerefle yaşama şansına sahip olanlara ne mutlu…”

Can Kıraç

Bu yazıya ilk yorum yazan siz olun

Bir Yorum Yazın