Doğanın sesini duymak

Doğayı gözleme merakım belki de çocukluğuma dayanıyor. Bizim oralarda insanlar doğayı gözleyerek mevsimlerin nasıl geçeceği hakkında tahminde bulunurlar. Bu tahminlerin hemen hepsi de doğru çıkardı.

Ben, sürekli doğayı gözlerim. Her mevsim yaparım bunu. Bu yüzden ilk açan çiçeği, yeşeren ilk yaprağı, kanatlanmış ilk arıyı, ilk kelebeği; dağın yamacına yağan ilk karı tek ben gördüm sanırım. Kimseye sezdirmeden, onlardan ne denli farklı olduğumu düşünerek kıvanırım.

Doğayı gözleme merakım belki de çocukluğuma dayanıyor. Bizim oralarda insanlar doğayı gözleyerek mevsimlerin nasıl geçeceği hakkında tahminde bulunurlar. Bu tahminlerin hemen hepsi de doğru çıkardı. Öyle ya doğa olaylarını izlemek için teknolojik araçların bulunmadığı Orta Anadolu’nun kavruk ilçesindeki bu insanlar nasıl yönlendireceklerdi doğayla ilişkilerini?

Doğayı gözlemeye ilkbaharla başlardık. Her baharda Hızır’ı görme umudumuz yeniden yeşerirdi içimizde çiğdemlerle birlikte. Kapıya gelen her dilencinin gölgesine bakar “Acaba Hızır mı?” diye korku dolu bir merakla bakardık.

Sonra gözümüzü toprağa dikerdik. Şimdiki gibi yağmur yağınca mazot kokmazdı toprak, toprak kokardı. İçimize doya doya çekerdik bu var oluşun kokusunu.

Kıştan sonra toprak sanki metrelerce karı, kirpiklerdeki gözyaşını donduran soğuğu, çatıları uçuran rüzgarları yaşamamış gibi ısınıverirdi. Ayaklarımızı mutlaka çıplak basardık toprağa. İçimize tüm sıcaklığı akıverirdi. O zaman “Küçücük tohumları da kocaman sebzeler, bitkiler olarak bize geri versin” diye başlardık ekmeye. Eşeledikçe yaşamın kokusu dolardı genzimize.

Tohumlar maydanoz, ıspanak olur; kurumuş sandığımız naneler yeşerir, toprak binbir çeşit ot kokardı. Toprağın bereketini soframıza taşıdığımız için sağlıklıydık da.

Biz doğanın diline uyarak davranıyorduk doğa da bizi yaşam gücüyle doyuruyordu. Paylaşmayı, toprağın bize sunduklarını dağıtmayı doğal biliyorduk. Çünkü “komşunun göz hakkı” vardı mutlaka. Hele meyvelerde.

“Dut yaprağı açtı soyun, döktü giyin” ne önemli bir atasözüdür bizim oralarda. Her bahçede bir dut mutlaka vardır. Dut da aynı toprağına benzer. Her zorluğa dayanır, sonra küçük ama küçüklüğünün çok üstündeki tadıyla dökülür bembeyaz sofra bezlerinin üstüne.

Yoldan geçen herkes dut yemeye çağrılır. Gelemeyenlere tas tas yollanır. Ağızların tatlığı başlamış olur böylece “Ağzınızın tadı bozulmasın” dilekleriyle. Dut ağacına çıkmak kolaydır, silkelemek de. Zaten hiç nazlanmaz olgunlaşanlarını atıverir dalından. Yere düşenleri üfler atıverirdik ağzımıza. Bilirdik biraz önce taş döşeli yollarımız süpürülmüş, toz olmasın diye de bol bol sulanmıştır. Hem toprağa, taşa düşen kirlenmez ki. Hem o zaman toprağın da kirlenebileceğini de bilmiyorduk ki…

Toprak tüm yaz boyunca sessiz ve derin çalışırdı üstündeki insanlarıyla birlikte. Yazları boşalan sokaklarda uçuşan şeytan arabaları ve gölge kovalayan köpeklerle çocuklardan başka kimse olmazdı. Herkes ya tarlalarında buğdayını biçmede ya bağında üzümünün başındaydı. Ekinler biçilince atların, eşeklerin sırtına yüklenmiş heybelerle –sonra traktörlerin römorklarında– buğdaylar getirilir ve herkesin bahçesindeki tandır evlerinde bulunan ambarlara dolardı. “Bereketli olsun, tekrarını görmek nasip olsun!” dilekleriyle.

Bu kez de mahalleye kaynamış buğday kokusu dolardı. Buğday yemekten şişen karınlarımız patlamasın diye koşar dururduk sokaklarda amaçsız. Bunlar da yetmezdi bize, büyük bir özlemle bağbozumu mevsimini beklerdik.

Ne büyük şenlik olurdu o zaman. Uzun bir süre hava şıra kokardı. Anlatılmaz bir kokudur o. Tatlı, yakıcı, etkileyici ve hiç unutulmayan. Eşeklerin sırtlarına yüklenmiş sepetlerle taşınırdı üzümler. Tahtadan kocaman bir şırahane (şirane)ye doldurulurdu. Üzerine üşüşen binlerce arıya aldırmadan ayağımıza lastik çizme giymeden çiğnerdik üzümleri. Suları akardı kocaman teştlerin içine. Pekmez toprağı asılı dururdu bir köşede. Kocaman kazanlar çıkarılır tandır evlerinden toprakla ovulurdu. Toprağın temizlik olduğunu öğrenirdik böylece ve toprağın “Pekmez” dediğimiz o muhteşem lezzeti yaptığını da.

Kazanlarda kaynayan pekmezin kokusu kışkırtıcıdır, uyku tutturmaz adama. Çocuklar bile gecenin serinliğini kocaman ocaklarda fokurdayan kazanın içindekinin sonucunu düşünerek önemsemezdi.

Pekmezin içine yumurtanın beyazı katılır ve sarısı oracıkta, kabuğunun içinde ateşin kıyısında pişirilir; kardeş kavgasına neden olan paylaşma sonucunda yenilirdi.

Kaynayan şıranın boşaltılmasından sonra başlardı asıl şenlik. Pekmezler, ağaçtan yapılan büyük kaşıklarla dövülerek soğutulurdu. Koyu kırmızı bir rengin nasıl olup da buğday sarısı olduğuna şaşarak izlerdik yapılanları. Bizim mahallede en iyi ağ pekmez yapan benim teyzemdi. Tahta kaşığın işi bitince işin içine eller girer ve tüm geceye “gak gak gubak” sesleri egemen olurdu. Uzun süre elde dövülen pekmez sonunda sararır ve dinlenmesi için toprak küplere doldurulurdu. Biz, toprağın saklayıcı olduğunu öğrenirdik böylece.

Evlerin güneş görmeyen yerlerinde penceresi çok yüksek ve küçük odalarımız vardı. Kilerdi şimdiki marketler gibi. İçinde ne yoktu ki? Un torbaları, pekmez ve turşu küpleri, ters çevrilip kuma gömülmüş peynir çömlekleri, tavana asılmış kurutulmuş sebzeler, teker yapılmış kavurma. Kış boyunca dinlenmeye çekilen toprak, bereketini kilerimize taşımış olurdu. Bizler, aklımızı kullanır ve çalışırsak toprağın bizi aç bırakmayacağını öğrenmiş olurduk.

Geçmişe, çocukluğumun geçtiği yıllara şöyle bir bakıyorum da gerçekten mutlu ve toktuk. Dostluklar, komşuluklar yaşadık doya doya. Dede, nine sevgisini sınırsızca duyduk içimizde. Aile olmanın önemini sevgiyle öğrendik. Yalnız değildik, hiç olmadık.

Büyüklerimiz bize toprağın, kurdun, kuşun, ağacın, kısacası doğanın dilini öğretti, doğayı okumayı öğretti ve biz sevgiyle yaşadık çocukluğumuzu. Demek ki bizler kendi çocuklarımıza bunları veremedik. Veremedik ki toprağın altındaki simsiyah bir sıvı için binlerce çocuk toprağın altına giderken üzerimize “ölü toprağı” serpilmiş gibi oturup tepkisizce izliyoruz olan biteni…

Özden Kaçan

Bu yazıya ilk yorum yazan siz olun

Bir Yorum Yazın