Romantik örnek

Bir gece, geç saatlere dek oturmuş, hesapları yeniden gözden geçiriyordum. Kızım Nancy nişanlısını geçirmiş, eve dönmüştü. Yüzü mutluluktan parlayarak, boynuma sarıldı ve heyecandan kısılmış sesiyle “Ne güzel bir geceydi, baba” dedi. “Şu son bir yıldan buyana, sana ve anneme dikkat ediyorum. Siz ikiniz, yalnızca iyi geçinmekle yetinmiyor, aynı zamanda, hoş ve eğlenceli günler de yaşıyorsunuz. Evlendikten sonra ben de Phil’le böyle mutlu olmayı istiyorum.”

Nancy’nin bu sözleri benim için hoş bir sürpriz oldu. Kendimi geçmiş günlerin büyüsüne kaptırarak bir yıl önceki evlenme yıldönümümüzü nasıl kutladığımızı anımsadım. Amacımız uçakla Doğu gezisi yapmaktı. Fakat, bu amacımızı gerçekleştiremeyeceğimizi anlayınca, başka planımız da olmadığından, evde kalmaya karar vermiştik. O gece, akşam yemeğinden sonra eşime dağa tırmanacağımızı söyleyince o buna çok şaşırmıştı. Önce itiraz etmek istemiş fakat, onu hemen susturmuştum. “Çok güzel bir ay ışığı var” demiştim. “Ne bu güzelliğe, ne de bana karşı koyamazsın. Gel seninle dünyanın tepesine çıkalım.”

Onu mantosuna sararak kucağımda arabaya taşımıştım. O yılki kutlamamız da hiç unutulmayacak anılar arasına karışmıştı.

Biz, ailemizde sevgimizi birbirimize söylemekten çok hoşlanırız. Her akşam iş dönüşü eşimi ve çocuklarımı candan kucaklarım. Yemekten sonra, çocuklar bulaşık yıkarken, eşimle ben bir iki saat başbaşa konuşuruz. Kimi zaman müzik dinler, kimi zaman hiç konuşmadan birbirimize sarılmış bir biçimde otururuz. Eşim için küçük bir armağanla eve döndüğümde, kızım Nancy “Yirmi yıllık evlilik yaşamından sonra, hangi erkek eşine parfüm ya da çiçek alır?” diye sorardı. Ben de gülerek ona “Sen de yıllar geçtikten sonra bu tür armağanlar hak edecek bir eş olasın isterim” derim.

Hoş sözler, okşamalar ve armağanlar, tüm bunlar, sevgi simgeleridir. Nazik bir “Teşekkür ederim” sözü ya da araba kapısını eşiniz için açmak yalnızca kibarlık değil, sevgi belirtisidir de. Fakat, herşey karşılıklı olur. Eşim de her zaman bana sevgisini gösterecek davranışlarda bulunur.

Günümüzün hızlı yaşama temposu ortasında, yaşamın inceliği olan bu küçük nezaket simgelerini unutuvermeye nedense fazla yatkınız. Oysa, yaşamın, sevginin ve saygının tadı bu küçücük inceliklerden oluşur.

Mark Dunnet – Parent’s Magazine

Bu yazıya ilk yorum yazan siz olun

Bir Yorum Yazın