Yaramaz kız

İçimdeki yaramaz kız, hâlâ seksek oynayan, hâlâ çizgilerin üzerinden seken, yuvarlanan bir top gördüğünde yaşını unutup, hâlâ ona doğru koşturan, her ip atladığında 15 yaşının tüm hareketlerini yapmaktan geri kalmayan o yaramaz kız ölürse, ben de ölürüm.

Kurak bir toprak olurum, çatlarım. Acımasızca yolunan erik ağacı olurum, küser, eğerim başımı. Hep simsiyah görürüm gökyüzünü, toprağı hep kurak ve gri. Açan çiçeğin kokusunu hiç duymam, rengini hiç görmem.

“Bahar gelmiş bana ne olur” zaman. İğdeler, ıhlamurlar boşuna kokutur tüm geceyi. Hanımellerini koklayıp kayısının özlemini çekemem. Toprağa çıplak ayakla basarak sıcaklığının tenime sinmesine hiç aldırmam.

Küçük kedilerin anne çağıran sesine takılır kulaklarım o zaman. Yeni doğmuş kuzuların otlayışıyla analarına sokuluşları da etkilemez beni.

Geceler boyu güle aşkını şakıyan bülbül, hâlâ kardeşini arayan Yusufçuk bana birşeyler duyumsatmaz.

Duyduğum türküye sesimi katmam o zaman. Horon, halay, bar hele misket benim için oyun olmaktan çıkar.

Yağmurun yağışı, her tür rüzgar, kırlangıcın kanatlarından sızan güneş ışınları, bulutlarla köşe kapmaca oynayan ay, göz kırpan yıldızlar neye yarar o zaman?

İçimdeki yaramaz kızın ölmesine kıyamam. O zaman ben, ben olamam ki. Herkes olurum ben, o ölürse. Herkes olarak da yaşayamam ki…

Güzel çocuklarım, içimdeki çocuğu öldürmemem için benim nedenlerim çok. Sizler siz olun, içinizdeki çocuğu, kendi çocukluğunuzu hemen büyütmeyin. Çocukluk bir kez geliyor, büyüme ise hep sürüyor, büyüyerek, büyüyerek…

Özden Kaçan

Bu yazıya ilk yorum yazan siz olun

Bir Yorum Yazın