İmsâk vakti ne zaman?

1983 yılı öncesine kadar bütün takvimlerdeki namaz vakitleri aynıydı. Bugün farklıymış gibi hatalıymış gibi bir algıya sahip olan Türkiye Takvimi ve Fazilet Takvimi, Diyanet’in çıkarmış olduğu takvimlerle aynıydı.

Peki, bugün neden bazı takvimler, diğerlerinden farklı olarak namaz vakitleri bildiriyor ?

Diyanet İşleri Başkanlığı, 1983 yılı ve sonrasında (günümüzde de maalesef devam etmektedir) temkin vakitlerini kaldırmıştır. Aslında farklılığı ortaya koyan, imsâk ve namaz vakitlerini değiştiren Diyanet’tir.

Zaten, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 30 Mart 1988 tarih ve 234-497 sayılı müftülüklere gönderdiği tamimde şöyle denilmektedir:

1983 öncesi takvim ile yeni uygulama arasında sadece temkin farkı bulunmaktadır. Buna göre 1983 öncesindeki uygulama yanlış değildir.

Diyanet bu değişikliği, günümüz teknolojinin vermiş olduğu olanaklar dahilinde, ince hesaplamaların yapılabildiğini savunmuş. Buna bağlı olarak, yüz elli seneden daha fazladır kullanılmakta olan ve doğruluğundan en ufak şüphe dahi edilmeyen temkinli namaz vakitlerinden temkin vakitlerini çıkarmış. Temkinsiz vakitlere göre namaz kılanların ve oruç tutanların ibadetlerini tehlikeye düşürmüştür.

Resimlerdeki Diyanete ait olan takvimlerde görüleceği üzere;  31 Aralık 1982, Cuma günü Ankara’da imsâk vakti 06.18 iken, bir sonra, yani 01 Ocak 1983, Cumartesi günü Ankara’da imsâk vakti 06.38 oluyor..

Benzer şekilde, aynı günler için yatsı ezanı da 19.14 iken 19.05 oluyor..

Şunları da okumanızda fayda var.

http://www.fazilettakvimi.com/tr/muhim_aciklamalar/6.html
http://www.namazvakti.com/YanlisImsakVaktiAciklamasi.pdf
http://www.namazvakti.com/RasadHakkindaZaruriMalumat.pdf
http://www.namazvakti.com/DogruImsakVaktiHakkindaAciklamalar.pdf

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir