Altın top

Zengin bir ailenin yoksul ama çok mutlu bir komşusu vardı. Evlerindeki mutluluğun sesleri, zengin ailenin duvarlarını aşarak kulaklarına dek ulaşırdı. Her akşam yoksul ailenin evinden yükselen gülme ve mutluluk sesleri kendi evlerinden duyuldukça zengin adam ve eşi onlara gıpta ederlerdi.

Birgün zengin adam, yüreğindeki duygusunu eşine açtı:

“Biz bu denli zengin olmamıza karşın onlar gibi mutlu ve neşeli değiliz” dedi ve eşine bir öneride bulundu:

“Sen yarın yoksul komşunun hanımına git ve bu mutluluklarının nedenini sor, öğren” dedi. “Onların mutluluk gizini öğrenelim ki bunu biz de uygulayıp, onlar gibi mutlu olmaya çalışalım.”

Eşi ertesi sabah yoksul komşusuna gitti ve evin hanımına, mutluluklarının nedenini ve hatta gizini sordu. Fakir komşu, bu gizi içtenlikle açıkladı:

“Bizim küçük bir altın topumuz var” dedi. “Akşam olup eşim eve geldiğinde, eşimle karşılıklı geçeriz ve birbirimize bu altın topumuzu atarak eğleniriz, neşeleniriz. İşte bizim mutluluğumuzun gizi budur.”

Zengin kadın, komşusunun gizini akşam evde eşine anlattı.

“Demek bu kadar kolaymış bu işin gizi” dedi. “Yarın sabah hemen bir kuyumcuya giderim ve ben de bir altın top yaptırırım.”

Ve sabah olur olmaz soluğu bir kuyumcuda aldı, akşama dek yapıp bitirmesi koşuluyla kuyumcuya bir altın top ısmarladı. Sonra da siparişi tamamlanınca altın topunu aldı, akşam eve getirdi.

“Geç karşıma da altın topumuzu birbirimize atmaya başlayalım” dedi eşine.

Zengin çift karşılıklı oturdular ve altın topu birbirlerine atıp atıp, tutmaya başladılar.

Herşey iyiydi, güzeldi ama… Ortada “olmayan” bir şey vardı. Onların da bir altın topu vardı, onlar da altın toplarını birbirlerine atıp, tutuyorlardı ama, nedense neşelenemiyorlar, kahkahalar atamıyorlardı.

Üstelik madeni topun ağırlığı nedeniyle giderek yorulmaya başlamışlar, hatta topun zaman zaman çarpması sonunda bedenlerinin belirli bölümlerinde morluklar bile oluşmuştu.

Zengin adamın eşi, sabah ilk iş olarak yoksul komşusuna gitti:

“Sizin dediğinizi yaptık, bir altın top yaptırdık, karşılıklı geçip birbirimize atmaya başladık ama” dedi. “Nedendir bilinmez, bir türlü neşelenemedik, sizin gibi kahkahalar atamadık.”

Yoksul komşu kadın gülmeye başladı:

“Fakat sevgili komşum, benim sözünü ettiğim top, kuyumcuda yapılan altın toplardan değil ki” dedi. “Bizim, sapsarı saçlı, masum bakışlı bir yavrumuz var. Biz ona ‘altın top’ deriz. Akşamları eşimle karşı karşıya geçer, altın topumuz bir benim kucağıma koşar, bir babasının kucağına koşar ve bizi eğlendirir. Onunla oynarken biz de tüm yorgunluğumuzu unutur, coşar, neşeleniriz…”

İster sarı saçlı, ister kara saçlı, ister tümüyle saçsız olsunlar, her çocuk, her evde, anne ve babayı birbirlerine yapıştırırcasına bağlayan, onların aralarından “su sızdırmayan” sağlamlıktaki harçtır, herbirine “altın top” denilse de…

Bu yazıya ilk yorum yazan siz olun

Bir Yorum Yazın