Dört mevsim meyve veren ağaç

Dört mevsim meyve veren ağaçtan diken insanlar yaşamları boyunca mutlu ve zengin olurlar. Bu ağaç, doğanın en kötü koşulları altında bile inanılmayacak denli bol ve bereketli meyve verir.

Size üç ağaçtan söz etmek istiyorum. Şeftali ağacı, ceviz ağacı ve dört mevsim meyve veren ağaç… Şeftali ağacı çok kısa ömürlüdür. Meyvesi de hemen yenmezse kısa zaman içinde bozulur. Sonbahar mevsiminde dibine dökülen zehirli yapraklar, toprak üzerinde kalırsa, keskin sirkenin küpüne zarar verdiği gibi kendi ağacını öldürür. Bu yüzden ben, kaypaklığı, yalancılığı, namertliği, kısa yoldan para kazanma düşüncesini şeftali ağacına benzetirim. Eskiler buna “Haramın binası olmaz” derlerdi.

Ceviz ağacı yıllar yılı yaşayan bir ağaçtır. Yaşamı boyunca meyve verir. Ceviz kabuklu olarak da bozulmadan saklanır. Birinci sınıf kereste olarak kullanılır. Yaprakları da bugünkü kimyevi boyalar bulunmadan önce, boya yapımında kullanılmıştır. Çoğunuzun evinde ceviz ağacının yapraklarından elde edilen boya ile boyanmış halılarımız vardır. Kısacası ceviz ağacının sayısız yararları varıdır. Bu özelliklerinden ötürü ceviz ağacını da dürüstlüğe benzetirim. Ceviz ağacı dürüstlüğün simgesidir.

Ben aslında size dört mevsim meyve veren bir ağaçtan söz etmek istiyordum. Bu ağaçtan diken insanlar yaşamları boyunca mutlu ve zengin olurlar. Bu ağaç, doğanın en kötü koşulları altında bile inanılmayacak denli bol ve bereketli meyve verir.

Bu ağaç nasıl dikilir? Nereden temin edilir?

Anlatayım.

Yaklaşık on yıl önce Adana’ya noter olarak atanmıştım. Noterlik dairesini ilk olarak ben kurmuştum. İşlerim yok denecek denli azdı. Bir başkatibim, bir de katibim vardı.

Bir gün Mersin, Mezitli beldesine bir dostumu ziyarete gitmiştim. Dönüşte caminin tuvaletine uğradım. Tuvaletten çıktım. Baktım ki yetkili yok. Her ne kadar tuvalet ücretini gösteren bir levha ve bir kap varsa da, birilerinin bırakacağım tuvalet parasını alabilecekleri düşüncesiyle ücret ödemedim.

Adana’ya döndüm.

Kendimi bir suçlu gibi duyumsamıştım. Belki de çevreme bakınsaydım, tuvalet yetkilisini bulabilirdim. Bu karmaşık duygular içinde sabah erkenden kalktım. Tekrar Adana’dan Mersin’in Mezitli beldesine gittim ve bir gün önce ödemem gereken, tuvalet ücretini ödedim. Rahatlamıştım.

Tuvaletten çıkarken, yaklaşık onbeş yıldan buyana görmediğim arkadaşım Neşet İnci ile karşılaştım. Neşet sınıf arkadaşımdı. Orta okulu ve liseyi birlikte okumuştuk. Liseden sonra bir daha hiç görüşememiştik. Neşet çok çalışkan, girişimci ve çok dürüsttü. Özellikle matematik dersinde, Kahramanmaraş Lisesi’nin en başarılı öğrencisiydi. Yılların hasretiyle birbirimize sarıldık. Neşet, bana ne yaptığımı sordu. Noter olduğumu ve Adana’da bulunduğumu söyledim. Neşet çok sevindi. Kendisinin de Adana’da bulunduğunu ve bir tekstil fabrikasının sahibi olduğunu anlattı. “Bundan sonra sık sık görüşürüz. Yalnız benim ve yakın çevremin işlerini yap, sana yeter” dedi.

Neşet İnci ile hemen her gün görüşüyorduk, işlerim kısa bir zaman içinde inanılmayacak denli artmıştı. İş yerimi değiştirmiş daha da güzeli yıllar önce kaybettiğim bir dostumu yeniden bulmuştum.

Ne yazık ki, dünya tatlısı arkadaşım Neşet İnci’yi elim bir trafik kazasında kaybettim.

Aradan yıllar geçti. Neşet İnci’nin tüm dostları hâlâ benim daireme gelirler. Onların her gelişinde, Neşet İnci’yi yaşlı gözlerle anarız.

Neşet İnci, dürüstlüğümün ödülü olarak karşıma çıkmıştı. O zaman, yirmibeş kuruş olan tuvalet ücreti çığ gibi büyüyerek geri bana dönüyordu.

Ben dürüstlüğü, dört mevsim meyve veren ağaca benzetirim. Bu ağacı yetiştirip de zarar görmüş bir insan görmedim. Dürüstlük değirmeninin taşı biraz ağır dönmekle birlikte çok güzel buğday öğütüyor. Şuna tüm kalbimle inanıyorum ki, eğride tok, doğru da aç görmedim.

Ekrem Kemal Kırmacı

Bu yazıya ilk yorum yazan siz olun

Bir Yorum Yazın