Gecikmiş bir ziyaret

Mahmut Yılmaz, eşi Samia’yı kaybedip de yaşamda yalnız kaldığından buyana günlere erken başlayıp erken son verir olmuştu. Yalnız kaldığı ilk günlerde bu durum ona çok zor gelmişti. Ama şimdi yalnızlığa gittikçe alıştığını fark etmekte, bu da kendisini içten içe rahatsız etmekteydi.

Yaşlı adam her sabah olduğu gibi günün ilk ışıklarıyla uyanmış, sobaya birkaç parça odun attıktan sonra kahvaltısını hazırlamaya koyulmuştu.

Eşi Samia’yı kaybedip de yaşamda yalnız kaldığından buyana günlere erken başlayıp erken son verir olmuştu. Yalnız kaldığı ilk günlerde bu durum ona çok zor gelmişti. Ama şimdi yalnızlığa gittikçe alıştığını fark etmekte, bu da kendisini içten içe rahatsız etmekteydi.

Yaşlı adam artık iyice demlenmiş çayından bir yudum daha aldıktan sonra o gün yapması gereken işleri aklından geçirdi. Ay-başıydı, şu yaşamda ayakta kalmasına yardımcı olan tek kaynağını, emekli maaşını çekmeye gitmesi gerekiyordu.

Kafasında tüm bu hesapları yapadururken, köpeğinin dışarıdan gelen yüksek ve hırıltılı havlama sesleriyle kendine geldi. Ayağa kalkmak üzereyken kapının sert bir biçimde vurulmasıyla irkildi. Doğrusu bu saatte kapısının çalınmasına hiç alışkın değildi. Yaşlı adam merakla kapıya yöneldi.

Kapıyı açtığında karşısında kırklı yaşlarında, oldukça iyi giyimli, lacivert takım elbise içinde, saçları seyrelmiş, güler yüzlü ve oldukça heyecanlı görünen bir adamla karşılaştı.

Aralarında birkaç saniyelik bir sessizlik oldu. Kapıdaki adam, yerinde hoşnutsuz bir biçimde kımıldanıp, biraz da titrek bir sesle, “Acaba, burası Mahmut Yılmaz’ın evi mi?” diye sordu.

Yaşlı adam, merakı daha da artmış bir biçimde yanıtladı:

“Evet, benim. Size nasıl yardımcı olabilirim, beyefendi?”

Bir yandan da adamın kim olabileceğini düşünüyordu. Onun şık giyimi, nedendir bilinmez karşısındaki adamın bir avukat olabileceği fikrini uyandırmıştı yaşlı adamın yorgun zihninde. Bildiği kadarıyla ödenmemiş bir borcu yoktu.

Yaşlı adam tüm bunları zihninden geçirirken, kapıdaki adam derin bir soluk aldı. Söze nereden başlayacağını bilemez bir durumu vardı.

“Doğrusu nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum. Gerçekten zor bir durum benim için” dedi adam.

Yaşlı adam soluğunu tutmuş onu dinliyordu. Bu işin altından ne çıkacağını doğrusu çok merak etmeye başlamıştı. Zor çıkan bir sesle “Evet” dedi “Sizi dinliyorum.”

Kapıdaki adam son bir derin soluk aldı, yutkundu ve biraz da dolu gözlerle “Benim adım… Selim Yılmaz” dedi.

Mahmut Yılmaz bir süre boş gözlerle baktı. Ancak çok kısa bir süre içinde bu ad onu çok uzaklara, tam 30 yıl öncesine, acı dolu günlere geri götürdü. Samia ile tek ve biricik oğulları Selim geldi aklına. Bundan tam 30 yıl önce aptalca bir tartışma sonrası evden kaçmıştı. Delikanlılığın verdiği heyecan ve bulundukları kasabanın verdiği beğenmeme duygusuyla. Selim’i aramakla geçen günler, haftalar, aylar, yıllar… Belki bir ömür. Aramış, her türlü yola başvurmuş ancak oğluna bir türlü ulaşamamıştı. Sonrasında gelen hüzünlü yıllar geldi aklına. Rahmetli Samia’nın büyük üzüntüsü. En azından yaşamda olduğunu bilmek istiyordu biricik oğlunun. Hepsi dün gibi zihnindeydi yaşlı adamın ve tüm bunları bir anda anımsamak onu tanımı olanaksız duygulara yöneltmişti.

İşte şimdi karşısında duran bu adam adının Selim Yılmaz olduğunu söylüyordu. Bir süre sessiz kalan yaşlı adam güçlükle sordu:

“Yani?”

“Beni affedebilecek misin baba?”

Yaşlı adam bu soruya yanıt vermedi, yalnızca bir anlık şaşkınlığın ardından oğlunu kucakladı, ona sarıldı ve dakikalarca o biçimde kaldılar. Daha sonra oğlunu içeriye aldı. Anlatılması ve sorulması gereken o kadar çok şey vardı ki!

İçeri girdiklerinde, yaşlı adam kendini koltuğa attı. Titreyen elleriyle cebinde sigara aradı. Bulduğu sigarayı ağzına zorlukla yerleştirdikten sonra çakmak aramaya koyuldu. Ancak oğlu atik davrandı ve babasının sigarasını çakmağıyla yaktı. Yaşlı adam duraksadı, bu hareket karşısında şaşırmışa benziyordu. Doğruldu ve ayağa kalktı. On saniye kadar ayakta kaldıktan sonra tekrar yerine oturdu.

“Anlat bakalım” dedi yaşlı adam.

Oğlu yerinde huzursuzca kımıldandı.

“Nereden başlayayım, ne anlatayım bilemiyorum.”

Mahmut Yılmaz gülümsedi. Sigarasından derin bir soluk aldı ve oğluna bakmaksızın, gözleri sobanın artan sıcaklıkla birlikte küt küt atmaya başlayan kapağına takılı bir biçimde sordu:

“Neden? Bunu yanıtlayabilir misin?”

Selim yerinde bir kez daha huzursuzca kımıldandı. Eli gayri ihtiyari alnında boncuk boncuk belirmiş ter damlalarına gitti.

“İnan bunu yanıtlamak çok zor baba. Ama dönmeyi çok istedim. Olmadı… Yapamadım… Belli bir noktaya geldikten sonra ise artık çok zordu ve belki de çok geçti. Yapamadım…”

Aralarında belli bir sessizlik ol du. Bu sessizliği oğul Selim bozdu:

“Annem, annem nerede baba?”

Şimdi tereddüt etme sırası yaşlı adamdaydı. Biraz duraksadıktan sonra tane tane ve sözcükleri özenle seçmeye çabalayarak yanıtladı:

“Anneni beş yıl önce kaybettik oğlum.”

Selim donup kalmıştı, ağzından tek bir sözcük, en küçük bir ses çıkmadı. Yaşlı adam elini oğlunun eline uzatıp, elini sımsıkı kavradı.

“Çok üzgünüm evladım.”

“Nasıl oldu, nasıl öldü baba?”

“Bir sabah gelen lanet bir kalp krizi onu çarçabuk aramızdan alıp götürdü. Tek tesellim hiç acı çekmeden bu dünyadan ayrılması oldu.”

Bu son sözlerinin ardından yaşlı adam sustu. Doğru, belki ani bir biçimde, yatalak olmadan vefat etmişti.

Ancak ölene dek çok acı çekmişti. Oğlunun kaybının verdiği keder, onda hiç eksilmemiş, adeta her zaman ilk günkü tazeliğini korumuştu.Yaşlı adam konuyu değiştirmek istercesine sordu:

“Peki senin işin ne? Yaşamını nasıl kazanıyorsun?”

“Maddi durumum oldukça iyi sayılır. Genç yaşta lokantacılık işine girdim ve tırnaklarımla kazıya kazıya ilerledim. Şu anda kendi lokantalarım var.”

“Lokantalarım?”

“Evet, tam üç lokantanın sahibiyim.”

Yaşlı adam şaşkınlıktan iri iri açılmış gözbebekleriyle güldü:

“Gerçekten gurur duydum seninle. Eminim annen de görse aynı şeyleri duyumsardı.”

“Seni artık buradan alıp İstanbul’a götüreceğim. Yalnızca manevi değeri olan eşyalarını al yanına. Bundan sonra tasasız, mutlu günler geçirmeni istiyorum.”

“Bu olmaz, oğlum. Benim buradan ayrılmam olanaksız. Annen de burada hem. Ondan da ayrılmam mümkün değil.”

Oğul Selim durakladı, beklediği yanıtı almış gibi bir durumu vardı.

“Baba, size verdiğim sıkıntının farkındayım ve bundan sonra bunu telafi etmek zorundayım. En azından seni burada maddi olarak rahat ettirmeliyim.”

Selim elini cebine atıp bir kartvizit çıkarttı. Yine cebinden çıkardığı bir kalemle kartvizite bir şeyler yazdı.

“Kartıma ev telefonumu da ekliyorum. En küçük bir sıkıntın bile olsa lütfen beni ara baba. Benim şu anda işimin başına İstanbul’a dönmem gerekiyor, ancak tekrar geleceğim.”

Kartı yaşlı adama uzattı. Adam kartı aldı, ayağa doğruldu ve kartı yırtıp parçalara ayırarak Selim’in suratına fırlattı.

“Söyle bana! Söyle bana sen kimsin!”

Yaşlı adam denetimini kaybetmiş, öfkeyle bağırıyor, tir tir titriyordu.

“Oğlunum, Selim’im. Söyledim ya baba!”

Bu yanıt yaşlı adamı daha da kızdırmıştı. Birkaç dakika önceki adam gitmiş, adeta yerini bir başkası almıştı.

“Kim olduğunu söyle bana! Sana kim olduğunu soruyorum!”

Selim, yaşlı adamın bu sert ve beklenmedik çıkışı karşısında şaşkına dönmüştü. Yaşlı adamı sakinleştirmeye çalışıyordu. Son bir çabayla, yumuşak bir ses tonuyla seslendi:

“Lütfen, sakin ol baba. Bana kızmakta yerden göğe haklısın, ama lütfen sağlığını düşün ve biraz sakinleş.”

Bu sözler üzerine yaşlı adam kendisinden beklenmeyecek bir güç ve çeviklikle Selim’in yakasına yapıştı:

“Bana ‘Baba’ demeyi bırak. Oğlum olmadığını biliyorum. Kim olduğunu söyleyinceye dek de sakinleşecek değilim!”

Selim adamın ellerini yakasından indirdi.

“Tamam, tamam” dedi. “Bu işe daha fazla devam edemeyeceğim. Herşeyi anlatacağım.

Ama önce şöyle bir oturun.”

Yaşlı adam aniden sakinleşti, derin bir soluk alıp, koltuğa oturdu.

“Anlat, seni dinliyorum.”

“Herşeyden önce… Evet ben sizin oğlunuz Selim değilim. Selim benim en yakın arkadaşımdı, dostumdu. Ama maalesef geçen ay çok ciddi bir trafik kazası geçirdi. İki gün hastanede yattı. Bu süre içinde bana çocukluğunu, başından geçenleri ve çok istemesine karşın size geri dönemeyişini anlattı. Dönmeye korktuğunu anlattı. Karşılaşabileceği şeylerin onda yarattığı bu korku, onu buradan uzak tutmuş. Ve kendisine bir şey olduğu taktirde sizi bulmamı ve kendimi oğlunuz olarak tanıtıp size maddi destek vermemi istedi. Benimle gelmeyeceğinizi İstanbul için buraları bırakmayacağınızı biliyordu. Lokantaların ortak sahibiydik. Maddi durumu çok iyiydi.”

Yaşlı adam birkaç tümce öncede takılı kalmıştı:

“Kendisine bir şey olduğu taktirde?”

“Evet, maalesef hastanedeki bu konuşmalarımızdan üç gün sonra kendisi vefat etti.”

Genç adam derin bir soluk aldıktan sonra anlatmaya devam etti:

“Birkaç hafta düşündüm. Bu yapacağım şeyin doğru olup olmadığını tartmaya çalıştım. Ancak herşeye karşın verdiğim bir söz vardı. Yakın bir dostumun bu dünyadaki son isteğini gerçekleştirmek boynumun borcuydu.”

Aralarında yine bir sessizlik oldu. Her iki taraf da ne söyleyeceğini, ne söyleyebileceğini düşünüyordu.

Yaşlı adamın yıkılmış bir durumu vardı. Duydukları onu oldukça yıpratmış, adeta sersemletmişti. Kendini ilk toparlayan genç adam oldu:

“Peki, 30 yıldır görmediğiniz halde benim oğlunuz olamadığımı nasıl anladınız?”

Yaşlı adam oturduğu koltukta öne doğrulup adeta kimsenin duymasını istemezcesine fısıltılı bir sesle yanıtladı:

“Önce sigaramı yakarken kuşkulandım, ancak karta telefon numaranı yazarken kesinlikle emin oldum senin benim oğlum olmadığına.”

Yaşlı adam derin bir soluk aldı ve sözlerini akan gözyaşları içinde güçlükle tamamladı:

“Çünkü… Benim oğlum solaktı.”

Türkay Sönmez

Bu yazıya ilk yorum yazan siz olun

Bir Yorum Yazın