Mutluluk hiç de uzağımızda değil

Bu arada sol bacağımı hiç kullanamıyordum; koltuk değneklerim vardı, onlarla yürümeye çalışıyordum. Muayenehanesinde o akşam, yaşama bir kez daha umutla bağlanmamı sağlayacak olan gerçek bir doktorla tanışmış oldum.

Siz hiç çok güzel bir rüyadan uyanmak istediniz mi? Ben istemedim, şimdi de istemiyorum ama… İstemesem de, çok yakında uyanacağımı biliyorum.

Bu çok güzel rüya önce bir kabusla başladı: Üç yıl önce, bir cumartesi akşamüstüydü. Evde banyoda ayağım kaydı, sol bacağımın üzerine düştüm. Sol dizimin ters yana doğru büküldüğünü duyumsadım, hatta bir kırılma sesi duydum. O an aklıma ilk gelen şey, artık birşeylerin yolunda gitmediği oldu. Sonrasında, kendimi banyoda yerde yatarken, gözlerimden delice yaşlar boşalırken ve çığlık çığlığa anneme seslenirken hatırlıyorum.

Annem banyoya koşmuş, beni yerde ağlarken görünce eli ayağına dolanmış, sonra ne olduğunu sormuş bana, ben de hıçkırıklarım arasında ancak “dizim dizim” diyebilmişim.

Ondan sonrasını yine hatırlıyorum: Ayağa kalkmaya çalıştığım an, dizime bir şey oldu. Yürüyemediğimi anladım. Sağ ayağıma verdim tüm gücümü. Tek ayak üstünde sıçrayarak odama gidebildim. Deliler gibi ağlamaya devam ediyordum. Babam evde yoktu; ona ulaşamadık da… Büyük bir korku kapladı yüreğimi. Çok yalnız kaldığım duygusuna kapıldım bir ara…

Ondan sonra olaylar, tam bir film gibi gelişmeye başladı. Pazartesi günü hastanede MR çekildi. Doktorlar, kıkırdaklarımın kırılmış olduğunu Çarşamba sabahı kesinlikle ameliyat olmam gerektiğini söylediler. Kanım donmuştu, elim ayağım buz kesilmişti. Eve döndük.

Salı günü teyzem, başka bir doktorun daha görüşünü almamızı önerdi. Aklımıza hemen, birkaç yıl önce anneannemi tedavi eden doktor geldi. Güçlükle de olsa, ondan randevu alabildik.

Bu arada sol bacağımı hiç kullanamıyordum; koltuk değneklerim vardı, onlarla yürümeye çalışıyordum. Muayenehanesinde o akşam, yaşama bir kez daha umutla bağlanmamı sağlayacak olan gerçek bir doktorla tanışmış oldum. Tanıştığımız ilk andan itibaren benim, moral kaynağım olmuştu. Kıkırdaklarımın kırık olmadığını müjdeledi bana. Yalnızca sol dizimin ön çapraz bağının yırtılmış olduğunu, o nedenle de sol bacağımın bilekten kasığa kadar alçıya alınması gerektiğini söyledi. Sonra da bu dediğini yaptı. Bana gerçeği söylemekten de çekinmedi:

“Dizin eskisi gibi olmayacak ama yaşamına herşeyinle devam edeceksin” dedi.

Ondan sonraki alçılı haftalarım, babamın benim için aldığı bilgisayarı öğrenme çabalarım ile geçti. Alçım açıldı, ilk adımlarımı attım… Sanki yürümeyi yeniden öğreniyordum. Sol bacağım incecik kalmış. Özel bir dizlik kullanmaya başladım. Kabusum, evde egzersizler, sıcak su banyoları ve fizik tedavisi ile sürdü. Bu arada arabamı kullanmamı yasakladılar bana… En kötüsü de buydu benim için… Arabamı çok özlüyordum.

Sekiz ay sonunda bacağım özel bir denetimden geçirildi ve yeterince kuvvetli olmadığı saptandı. Bana seçme hakkı tanınmadan, zorunlu olarak bir kulübe gönderildim. Orada, doktorumun önerisi doğrultusunda, özel egzersizler yapmam gerekiyordu.

Banyodaki düşme olayından tam sekiz ay sonra bu kulüpte, adını ilk kez orada duyduğum, “İzokinetik egzersiz” denilen özel bir antrenman programına başladım. Orada bir sabah, bundan böyle beni çalıştıracak olan “Orkun Hoca” ile tanıştım. Yaşama o gün yeniden başladığımı, şimdi burada içtenlikle açıklayabilirim. Tanıştığımız ilk dakikalarda söylediği birkaç cümleyle hocam, bir anda aklıma girdi, o andan sonra da hep, beynimde kendine edindiği o yerde kaldı.

Üç ay süren çalışmalarımız sonunda dizimin çalışmasını geliştirebildik, bacağımı kuvvetlendirebildik. Doktorum bu sonuçtan çok memnun kaldı ve spor yapmayı sürdürmemi önerdi.

Çalışmalarıma ek olarak, hocamın kulüpte verdiği “yogafit” derslerine de katıldım. Yogafit beni çok heyecanlandırmıştı ama, korkutuyordu da. Yanlış bir şey yapmış olmaktan korkuyordum. Sonunda doktoruma danıştım ve ondan “evet” yanıtı alır almaz yoga derslerine başladım. Haftada iki gün olmak üzere tam birbuçuk yıl yoga derslerine katıldım. Herşeyin yolunda gittiğini sandığım an, doktorum bana yogayı birden yasakladı. Yogayı bıraktım ama antrenmanlarımı aralıksız sürdürdüm. Başladığımda 70 kiloydum, şimdi 59 kiloyum.

Bana yogayı yasaklayan doktorumdan gizli olarak derslere geri döndüm. Dersteki atmosferi, hocamın ders veriş yöntemini hatta müzikleri bile çok özlediğimi anladım. Onun, dersin sonunda gözlerimiz kapalı olarak mindere uzandığımızda anlattığı “ateş ve mum” öyküsünün etkisi, gözlerimizde damlacıklar oluşturuyor ama arkadaşlarım da, ben de kendimizi daha güçlü duyumsuyoruz. Hocamızı tanımış olmanın, yalnızca benim için değil, tümümüz için de büyük bir kazanç olduğunu konuştuk hep, arkadaşlarımızla…

Ben, nedeni ne olursa olsun, doktorum ve yoga hocam ile tanışmamı, tüm yaşadıklarıma karşın, yaşamımda karşıma çıkabilecek çok büyük bir şans olarak görüyorum.

Yaşamımın en umutsuz günlerinde tanıdığım bu iki kişiyi, beni yaşama yeniden bağladıkları ve bana yaşamayı yeniden sevdirdikleri için, sanki bana verilmiş birer özel ödül olarak gördüm ve öyle benimsedim. O nedenle de onları hep sevdim, hep seveceğim.

İşte kötü bir kabus gibi başlayan bu çok güzel rüyamdan, onları sevmemi hep sürdürebilmek için uyanmak istemiyorum.

Yaşamda hiçbir zaman “Böyle olaylar benim başıma gelmez” demeyin. Ben de bir zamanlar böyle söyleyen biriydim. Yaşamda, herkesin başına her tür olayın gelebileceğini, sonunda ben de öğrendim.

İnsan, “Bundan daha kötüsü, olamaz” dediği olayları ve anları yaşarken bile beklenmedik olaylarla ve kişilerle karşılaşabiliyor… Bu beklenmedik olay ve kişilerle karşılaştığımızda biz onlara “mucize” diyoruz.

Aslında öyle kolaymış ki meğer, mutluluğu yakalamak… Yeter ki yaşamın güzelliğine inanabilelim, umutlarımızı hiçbir zaman yitirmeyelim, güvenebileceğimiz kişilerle karşılaştığımızda, onların gerçek değerlerini görebilelim ve… Sonra da onlara sımsıkı sarılabilelim, her birinin sımsıcaklığında, yaşamın güzelliğini ve sevincini hep duyumsayarak, alıp verdiğimiz her soluğumuzda…

Didem Ünsal

Bu yazıya ilk yorum yazan siz olun

Bir Yorum Yazın