Ay beni izlediğinde

Arabayla dolaşmak için aslında geç bir zamandı. Bir ara arka koltuktaki çocuklarımdan biri, fısıltılı bir ses tonuyla ayın bizi takip ettiğini söyledi. Çocuklarımla izlemeye başladık. Onu görebiliyorduk ve gerçekten de hareket ediyordu.

O günün sonrasında, tekrar araba kullandığım bir gece ayı düşündüm ve onu izlemeye karar verdim. O da benimle birlikte geziniyor gibiydi.

Ay boş arazilerin üzerinde, gümüş parlaklığıyla mükemmel görünüyordu. Tepe boyunca yol aldı. Sonra köyün üzerinde bir tepeye vardığımda, aniden kocaman göründü. Evet nereye gitsem benimle geliyordu. Ayın bu harika görüntüsünü, çocuklarımın da görmesini istedim. Robert banyodaydı. John’u kaptığım gibi hemen dışarı çıkardım. Gözlerini kapatmasını ve benimle gelmesini istedim.

Tepeye geldiğimiz zaman, artık gözlerini açabileceğini ve ayın ne kadar da mükemmel göründüğünü söyledim. John kısa bir süre gözlerini kırptı, aya doğru derin derin baktı. Sonra bana döndü ve yalnızca bir ay gördüğünü, sürprizin bu mu olduğunu sordu. Sanırım, bir köpek yavrusu umuyordu.

Genç insanlar, ay ışığının romantik ve etkileyici olduğunu düşünürler, oysa. Duygularımızı yumuşatır. Onun görünümündeki zariflik sakinleştirici bir etki yaratır. İnsana güç verir, duyguları ve tutkuları canlandırır.

Kımıldamaksızın, dakikalarca kendine baktırabilir. Umutlarımızın, planlarımızın biçimlenmesinde bize yardımcı olur. Yaşama ait her duyguyu yansıtır. Ona baktığımızda düşlerimizi görürüz. Yaşamımızı tanımlamaya çalışırız. Kafamızı karıştıran herşeyi, ona baktığımızda unutabiliriz. Bize ait öncelikleri tanımamızı sağlar. John’a ayı gösterdiğimden sonraki gece, heyecanla bana seslendiğini duydum.

Hemen yanına gelip, kendisine eşlik etmemi istedi. Paltomu bile alamadan, bahçeye çıktığımızda ay ışığının olağanüstü manzarasıyla karşılaştık.

Ay ışığı bu kez de John’u takip etmişti.

Mary E. Potter – Reader’s Digest

Bu yazıya ilk yorum yazan siz olun

Bir Yorum Yazın