Darülaceze’nin önünden geçerken…

Sözcük anlamının ise “Güçsüzler Evi” olduğunu da öğrendiğim bu müessesede onbir ay çalıştım ve bu onbir aylık sürede, “insan” denilen olguyu en az onbir yılda tanıyabileceğim denli yakından ve derinlemesine tanıdım.

Hemşire okulundan mezun olduktan sonra atandığım ilk görev yerim, “Darülaceze Müessesesi” idi. Bu “müessese”nin adını daha önce duymuştum ama, ne olduğunu, nerede olduğunu bilmiyordum. Hatta “Darülaceze” sözcüğünün ne anlama geldiğini bile bilmiyordum.

Elimdeki sarı zarftan çıkan atanma emrimdeki “İstanbul Belediyesi, Ok Meydanı Darülaceze Müessesesi” sözcüklerini, “devlet memurluğu” görevinin oluşturduğu büyümüşlük duygusu yanısıra, çocukluktan yeni yeni sıyrılmaya başladığım onsekiz yaşımın kıpır kıpır ürpertileriyle okudum birkaç kez üst üste…

Önce sordum, soruşturdum, sonra aradım araştırdım ve… “Da rülaceze Müessesesi”, “Yaşlılar için kurulmuş bir çeşit bakımevi” olduğunu öğrenebildim.

Sözcük anlamının ise “Güçsüzler Evi” olduğunu da öğrendiğim bu müessesede onbir ay çalıştım ve bu onbir aylık sürede, “insan” denilen olguyu en az onbir yılda tanıyabileceğim denli yakından ve derinlemesine tanıdım.

Oldukça geniş bir alanda kuruluydu Darülaceze… Birbirlerinden belirli uzaklıklarda, iki katlı bloklar vardı ve çevreleri, dışardan görünmelerini önleyecek denli yüksek duvarlarla çevriliydi.

Bana söylenildiği gibi yalnızca yaşlılar kalmıyordu Darülaceze’de.

Yaşlıların yanısıra, bedensel ve zihinsel engelliler, okul çağı- na gelmemiş kimsesiz, bulunma çocuklar da yaşıyordu.

Her birinin yaşamı bir değil, birkaç romandı.

Yıllardır yatağından kalkamamış yatalak hastama, bahçeden topladığım çiçekleri verdiğimde, gözyaşlarıyla bana sarılışı bugün gibi gözlerimin önünde.

Onun o an söylediği “Ben yıllardır sonbaharı yaşıyordum, sen bana ilkbaharı getirdin kızım” sözleri hala kulaklarımdadır.

Perihan vardı. Güzeller güzeli Perihan. Yaşıtım olmasına karşın, beni gördüğünde “Anneee, anneciğimm” diyerek koşardı peşimden. Ben Darülaceze’den dışarı çıkarken arkamdan küçücük bir çocuk gibi ağlardı. Zeka yaşı üç yaşındaki bir çocuğun zeka düzeyindeydi. Yaşamı boyunca tanıyamadığı anne sevgisini bende görmüştü ve o nedenle beni annesi olarak görüyordu, hatta annesi olarak biliyordu.

Bir de, yuva bölümündeki çocuklar vardı Darülaceze’de. Genellikle kundak içinde ve bir polisin kucağında getirilmişlerdi oraya. Kimi bir cami avlusunda bulunmuştu, kimi bir apartmanın giriş bölümünde, kimi ise hatta bir çöplükten kurtarılıp getirilmişti. Onların tümünün ortaklaştıkları bir başka eksiklikleri ise, anne sevgisiydi. Oysa öylesine susamışlardı, öylesine gereksinim içindeydiler ki anne sevgisine… Onları bir kaç kez ziyaret etmeniz, avucunuzu kafacıklarında şöyle bir dolaştırmanız, sevgiyle sarılmanız yeterliydi onların gözünde “Anne” olmanız için.

Eski bir tiyatro oyuncusu Sadi bey vardı. Sahne aldığı oyunları anlatırken, Darülaceze’nin o aşılması olanaksız görünen yüksek duvarlarını aşıp, gençliğine ulaştığını görürdüm gözlerinde.

Perihan hanım kırkyedi yaşındaydı ben çalışmaya başladığımda. Henüz lise öğrencisi iken merdivenlerden düşmüş ve bir daha da ayağa kalkamamıştı. Maddi durumu iyi olan ailesinin tüm bireyleri ona bir tekerlekli sandalye almışlar, bir süre evde bakıcılarla durumu idare etmeye çalışmışlardı ama… Onun “Darülaceze’de daha iyi bakılacağı” görüşüne sonunda, en azından kendilerini inandırabilmişlerdi… Ve bu inançları doğrultusunda bir televizyon bağışı ile birlikte Perihan’ı da bağışlamışlardı Darülaceze’ye… İlk zamanlar haftada bir yapılan ziyaretler giderek azalmış, sonunda hiç uğramaz olmuşlardı.

Deniz vardı. Saçları bir oğlan gibi kısacık kesilmiş, görme engelli Deniz. Özel günlerde herkes onun çevresine toplanır,

“Beni düşünceye salan geceleeeer” diye yükselen yanık sesini din- lerler, sonra da onun görmeyen gözlerin- den akan gözyaşlarını, kendileri de gözyaşı dökerek izlerlerdi.

Darülaceze ve dışarıdaki yaşam… Bu iki olgu, yaşam ve ölümün oldukları denli karşıttılar birbirine orada…

Hafta sonları Darülaceze’nin dışına çıktığımda, bir başka dünyaya ayak basmış olurdum. Yanıbaşımdan neşeyle gülerek geçen kişileri kollarından tutup durdurmak, tüm yaşamını kapalı duvarların ardında geçirmek zorunda kalan bu kişileri anlatmak isterdim onlara. Aradan bunca yıl geçti. Perihan hanım, Sadi bey, Deniz belki yaşamıyorlar şimdi. Ama biliyorum ki, orada, bir zamanlar adının anlamını bile bilmediğim Darülaceze’de ve daha birçok bakımevinde, huzurevinde, binlerce çocuk, genç, yaşlı, güçsüz kişi, saçlarını okşayacak sımsıcacık bir avuca, bir tatlı dile, bir güleryüze aynen o günlerdeki susamışlıkla özlem duyuyorlar.

Ve kapının dışından duyulan her sese, aynı çeviklikte kulak kabartıyorlar, “ziyaretçin var” diye kendilerine seslenileceği umuduyla…

Nuray Bartoschek

Bu yazıya ilk yorum yazan siz olun

Bir Yorum Yazın