En eski okul arkadaşımız: Kurşunkalem

“Sağlığa zararlı boya ve kokular kullanılmamalı, yazmayı sağlayan grafit bölümü kırıksız, tek parça olmalı, gövdesinde yara, ezik, kıymık ve çatlak bulunmamalı…”

Türk Standartları Ensitüsü (TSE), okullar açılırken velileri işte böyle uyarıyordu. Çocukların okulda başarı ve verimliliğinin artması için, standartlara uygun kurşunkalemle daha kolay ve güzel yazabileceğini belirten TSE yetkilileri, böylesi araç gereçleri erken yaşta kullanmalarının ileriki yaşlarda iyi birer üretici ve tüketici olmalarını sağlayacağını vurgulamışlardı.

Kurşunkaleme gelmeden önce kalemler hakkında birkaç küçük not için zaman yolculuğuna çıkmamız gerekiyor.

Çelik kalem ucunu imal eden makinenin bulunuşu 1826 yılına rastlıyor… Masson’un bu icadı ile kaz tüyleri ve kamış kalemlerin yaklaşık bin yıllık saltanatı sona ermişti. İnsanlar bin yıl boyunca tüyleri yanlamasına kesmiş, sivriltmiş ve ortasından yarmıştı.

Sonra yazdıkları kurusun diye kağıtların üzerine kum dökmüştü. Bütün bu eziyetler çelik kalem ucu ile tarihe gömüldü.

Kurşunkalemin ortaya çıkışı, çelik kalem ucundan da eskidir. Kurşunlardan yapılmış kalemlerle eskiden beri yazılıyordu. 1564’te Cumberland’da grafit madeninin bulunması ile yola çıkıldı. 1792’de Jacques Conte, grafit tozu ile lüleci toprağını karıştırarak ilk kurşun kalemini yaptı. Fransız mühendisin buluşu sayesinde lüleci toprağı kalem ucuna sağlamlığı veriyordu. Oluklu iki tahta parçası, arasına altı tane grafit parçası yerleştirilerek yapıştırılır, sonra altı parçaya bölünür, parlatılır, kutulara yerleştirilir ve kullanılmaya hazır kurşun kalemler oluşurdu.

Şimdi günümüze dönelim ve yılda bir milyar sekiz yüz milyon adet kalem üreterek yüzün üzerinde ülkede satan Faber-Castell’in Stein Kasabası’ndaki atölyesine gidelim…

Önce grafit ve kil karıştırılarak çubukların yapımına başlanıyor. Bu karışım preslenip, çubuklar halinde kesiliyor. Binyüz derecede ısıtılıyor. Renkli kurşun kalem yapmak isteniyorsa, kil, organik ve inorganik pigmentlerle ve tutkalla (arap zamkı eriği) karıştırıldıktan sonra preslenip çubuklar halinde kesiliyor. Kırmızı için zencefre, mavi için prusya mavisi, sarı için sarı zırnıkdan yararlanılıyor. Kaliforniya sedirinden imal edilmiş ve yivleri önceden açılmış kızaklara çubuklar yerleştirildikten sonra sandviçin ikinci yarısı da birleştiriliyor. Eskisi gibi altıya kesiliyor. İki yuvarlak, bir üçgen ve üç altıgen…

Nürnberg’in bir banliyösü olan Stein’ın kurşunkalemin tarihinde çok önemli bir yeri var. Kaspar Castell ilk atölyesini 16’ncı yüzyılda burada açmış. Bu girişim 1839’da sanayiye dönüşmüş. Kaspar Castell’den dört nesil sonra, masadan yuvarlanmaması için kurşunkaleme altıgen biçim verilmiş.

Kurşunkalem, ahşabın en iyilerinden olan sedirden, ardıçtan, mazı ve serviden yapılıyor. Basit ve ucuz bir kalem yapılmak istendiğinde de çam, ıhlamur ya da köknar kullanılıyor.

İçine gelince; sert uçlu kalemler “H” grubuna, yumuşak uçlu kalemler ise “B” grubuna giriyorlar. “HB” diye adlandırılanlar orta sertlikte oluyorlar. B’nin yanına gelen (B1, B2, B3 gibi) numaralar yükseldikçe uç yumuşuyor; H’yi takip eden (H1, H2, H3 gibi) numaralar arttıkça kalem sertleşiyor. B6’ya dek yumuşayan uçlar varsa da bunlar yazı yazmak yerine ancak resim yapmakta kullanılabiliyor. Kil oranının artması kalemlere sertlik verirken, grafitin ağır basması yumuşaklık oranını artırıyor.

Şimdilerde kurşunkalemleri kalemtraş ile açmanıza gerek kalmayabiliyor. İçine uç takılan kalemler var. Dış silindirin içinde bulunan tüpün içine konulan ucu, yaylı bir düzenek ile milim milim dışarı itebiliyorsunuz.

Oysa tarihte kurşunkalem, ötekileri yerine özellikle yeğlenen olmuş çoğu kez… Sultan Abdülmecid’in oğlu kanuni-bestekâr Mehmed Vahideddin’in siyasal kimliğini bir yana bırakırsak, görüyoruz ki otuzdokuz bestesini de, tüm özel yazışmalarında olduğu gibi kurşunkalem ile yazmış.

Optik okuyucular da kurşunkalemi yeğliyorlar. Onlar çoğu kez öteki her tür kaleme (siyah tükenmez dışında) duyarsız olarak imal ediliyorlar. Değerlendirmede bu tip cihazların kullanıldığı sınavlara kurşunkalem ile gelinmesi yolunda önceden uyarılar yapılıyor.

Öte yandan, altı yaşını bitirmemiş okul öncesi çağını yaşayan çocuklara renksiz çalışmalarda kurşunkalem verilmemesi öneriliyor. Çocuğun fiziksel yapısı küçük hareketlere uygun olmadığından sıkılabiliyor.

Amerikalılar da sıkılmış olmalı ki; 1960’ların sonlarında bir milyon dolardan daha fazla bir parayı sıfır yerçekiminde yazabilen tükenmez kalem için harcamışlar. Bilgisayarlar!.. Onlar “kırtasiye” raflarının içeriğini giderek ve hızla değiştiriyorlar. Ancak dünyanın kurşunkalem imparatoru, Faber-Castell kontu Anton Wolfgang bakın ne diyor:

“Kibrit örneğini unutmayın. Dünya inanılmaz teknolojide ve güzellikte çakmaklarla dolu. Ama kibrit ölmedi! Tabii ki, artık ofislerde daha az kağıt kullanılıyor; ancak içinde hiç kağıt olmayan bir ofis de düşünemiyorum doğrusu… Kalemler belki de artık daha az sıklıkta kullanılacak ama, önünde sonunda kullanılacak. Burada renkli kurşunkalemleri kastetmiyorum; çünkü onlar küçük çocukların eğitiminde çok yararlı. Kalem; kurumama, yüzyıllarca saklanabilme, uzun süre yazabilme, ekonomik ve ekolojik olma avantajlarına da sahip. Brezilya’da muazzam büyüklükte çam ormanlarımız var ve sırf kalem işinden dolayı hatırı sayılır büyüklükte ağaç tarımı yapılıyor.”

Daktiloların ve ardından bilgisayarların başdöndürücü bir hızla gelişim gösterdiği yıllar boyunca hâlâ kurşunkalem ile yazmakta direnen birçok ünlü vardı. Onun kendine özgü bir büyüsü, sıcaklığı ve galiba ilhamı davet etmekte üstün bir yeteneği var…

Bu yazıya ilk yorum yazan siz olun

Bir Yorum Yazın