Siz olsaydınız, ne yapardınız ?

Saygın bir firmanın yöneticileri, firmalarında çalışmak isteyenler için düzenledikleri sınavda başvuru sahiplerine, yalnızca bir soru sormuşlardı. Sorunun özelliği, birden fazla doğru yanıtının olabilmesiydi. Firma yöneticileri, adaylardan soruya “doğru” yanıt vermelerini değil, “akla en uygun” olan yanıtı vermelerini istediler.

“Çünkü bu soruda doğru ya da yanlış yanıt diye bir şey yoktur” dediler. “Bizim için önemli olan, düşünce sisteminizdir. Bunu da, soruya verdiğiniz yanıtınıza göre değerlendireceğiz.”

Sonra da, adaylara, şu sınav sorusunu sordular:

“Hava karanlık ve şiddetli bir yağmur yağıyor. Şimşekler çakıyor, gök gürlüyor ve siz sabaha karşı 02.00’de tek başınıza, çevrede kimselerin bulunmadığı bu sessiz sedasız yolda, iki kişilik spor arabanızla gidiyorsunuz.

Tam bu sırada, bir otobüs durağının önünden geçerken gözleriniz, durakta bekleyen üç kişiye takılıyor. Bu kişilerden biri, hiç de yabancınız değil. Sizi iki yıl önce geçirdiğiniz kalp krizinden kurtaran doktorunuz. İkinci kişiyi tanımıyorsunuz ama, onun çok yaşlı ve hasta olduğunu görüyor ve hatta ölmek üzere bulunduğunu siz bile anlayabiliyorsunuz. Duraktaki üçüncü kişi ise, yaşamınızda bir kez olsun kendisiyle karşılaşmış olmayı ve belki de bir iki saat kadar konuşabilmiş olmayı düşlediğiniz ünlü bir film yıldızı.

Hava gittikçe kötüleşiyor ve siz onların üçüne de yardımcı olabilmeyi istiyorsunuz ama, arabanızda yalnızca bir kişilik yer var.

Bu durumda ne yaparsınız?”

İş başvurusunda bulunan adaylar sınavda bu soruya verecekleri yanıtı düşünürlerken, siz de şimdi yukarıdaki soruyu bir kez daha okuyun ve böyle bir durumda kendinizin ne yapabileceğini düşünmeye başlayın.

Size yardımcı olmak için, isterseniz birkaç seçenek önerelim:

a) Hasta adamı en yakın hastaneye götürürdüm.

b) Yaşamımı kurtaran doktoru alırdım ve ona manevi borcumu ödemiş olurdum.

c) Elbette hasta adamı almam gerekirdi ama, tüm yaşamım boyu tanışmak için can attığım ünlü yıldızı da doğrusu görmezlikten gelemezdim, arabama onu alırdım.

Bu soruya adayların yüzde doksandokuzu, “Arabama hasta ve yaşlı adamı alırdım” yanıtı verdiler ama, hiçbiri de işe alınmadılar. İşe alınan tek kişinin yanıtını okumadan önce isterseniz biraz daha düşünün, siz ne yapacağınıza karar verin.

Kendi yanıtınızı, işe alınan o tek kişinin yanıtıyla karşılaştırdıktan sonra ise, “düşünce sistemi”nizin, böyle bir firmada işe alınmanız için yeterli olup olmadığını denetleyiniz.

İş başvurusu sınavındaki tek soruya, o sınavı kazanan tek kişinin yanıtı şöyleydi:

Cevap
“Arabamdan iner ve anahtarımı doktoruma veririm. O da hasta ve yaşlı kişiyi yanına alır, hemen hastaneye yetiştirir ve aynen benim yaşamımı kurtardığı gibi, onun yaşamını da kurtarabilir, iyileşmesini sağlayabilir. Doktor hastayı alıp uzaklaştıktan sonra ise ben de, yaşamım boyu tanışabilmeyi düşlediğim ünlü film yıldızıyla otobüs durağında başbaşa kalırım…”

Bu yazıya ilk yorum yazan siz olun

Bir Yorum Yazın