Yaşamım ve renkleri

Renklerim “ben”, ben ise “renklerim” olmayı baştan kabul ettik..

Yaşamımın tüm renkleri tuvalimde yansıyor. Önümdeki tuvalin solunu, geçmişi düşünerek boyamaya başladım. Fırçamdan sisi andıran renkler döküldü. Nedeni, belirsizlikler, tam anlamıyla anımsayamamamdı..

Sisin ardından, gökkuşağının tüm renklerinin tuvalde yer almaya başladığının ayırdına vardım. Bunlar kendimi tanımaya çalıştığım evrenin renkleriydi. Yağmur, orman ve gökyüzüydü tuvalde yavaş yavaş yerlerini alanlar… Ağladığım, umutla direndiğim ve hedeflerimdi. Sağ tarafta da durgun deniz yer aldı. Bugüne değin toparlayabildiklerimdi. Denizden ufka doğru yönelince gökkuşağı ve sisin yeniden oluşumunu gözlemleyebildim. Onlar, umutların ve bilinmeyen geleceğin renkleriydi.

Tuvalde, dokuma hataları nedeniyle yer yer pürüzler vardı. Onlar da benim seçme şansım olmayan yaşamımın bana getirdikleri ve benden götürdükleriydi. Tuvale şöyle gerilerden baktım birkaç kez. Yaşam tuvalimde beyaz ve siyah yoktu. Ne tam bir Pollyanna idim, ne de karamsar bir ruhun sahibiydim.

Yaşamımın, tuvalime renkler eklendikçe canlılığını sürdürebileceğini biliyorum. Denizin dalgaları da getirecekler renklerini, o dalgaların renkleri de yerlerini alacaklar tuvalimde. Belki onlardan önce ya da sonra, değişik şiddette fırtınalar da gelecekler, onlar da kendilerine birer yer bulacaklar yaşamımın renk renk renkleri arasında…

Tuvalimde bugüne değin yer alan renklerime kimi zaman birkaç adım uzaktan, kimi zaman çok çok yakından bakıyorum ve.. Tüm renklerin omuz omuza verip, kendilerine özgü oluşturdukları bütünlüğün ne denli derin bir anlam içerdiğini duyumsuyorum.

Tuvalimde bu andan sonra yer alacak renklerimin, zamanları geldiğinde hangi renklerimin yanında ve hangi boyutlarda yerlerini almalarını ise, bu andan sonra da hep, sabırla, umutla ve sevinçle bekleyeceğim. Hangi renklerle ve hangi biçimlerle gelirlerse gelsinler, ben de biliyorum, onlar da biliyorlar, biz birlikte oluşturuyoruz bütünlüğümüzü. Renklerim “ben”, ben ise “renklerim” olmayı baştan kabul ettik, sonuna değin sürdüreceğiz bu bütünlüğümüzü…

Nur Cilli

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*