Gönül Zenginliği

Şahane ve çok güzel manzaralı bir çatı katında oturan zengin bir dostum servetini kaybedip yoksul duruma düşmüştü. Bunun üzerine aynı apartmanın bodrum katına taşındı. Daha önce yalnızca kentin manzarasını seyretmek üzere yanına gelen dostları kendisine acıyarak, “Herhalde yukarıdaki daireni ve o muhteşem manzarayı özlemişsindir değil mi?” diye sorduklarında maddi güçlük içinde olan ama gönlü zengin ve rahat olan arkadaşım şu yanıtı verdi:

“Hayır! Şu anki yerimden çok memnunum. Çok daha güzel bir yere taşınmışken niçin eski yeri özleyeyim?”

Şaşkınlıkla kendisini dinleyen dostlarına yanıtını şöyle tamamladı:

“Oradayken insanlardan uzaktım. Burada insanları inceleyebiliyorum. Oradaki eski manzara hiç değişmezdi. Ama burada insanlar çok renkli. Bodrum katına taşındıktan sonra çok iyi komşuluklar kurdum.”

“Anladım ki yeryüzündeki en güzel manzara, insanın başka insanlarla dostluk kurması ve onlarin iç dünyalarını seyretmesidir.”

Bu dostum kendisini yeni koşullara göre ayarlamasını biliyordu. Deneyimliydi çünkü. Mutluluğun yalnızca belirli çevrelere, mesleklere bağlı olmadığını öğrenmişti. Böyle değil de sabit fikirli olsaydı yeni yaşamına alışamayacak kimbilir belki de bunalıma girecekti. Bu dostumun eşi de yeni yoksul yaşamlarına hemen uyum sağlamış ve mutlu evliliklerini devam ettirmişlerdi.

Siz de zihninizdeki düşleri çok iyi koruyun. Ekonomik çöküntülere ya da sizinle ilgili korkunç bir sarsıntıya uğramışsanız, zihninizde bu deneyimleri tekrar tekrar yaşatarak perişan durumunuzu sürdürmeyin.

Geçmişi unutun ve geçmişten elinizi çekin. Yaşamda istediğiniz ya da gereksinim duyduğunuz herşeyi size verecek olan geleceğe egemen olun. Bilinçaltı zihninizin üzerinde geleceği canlı bir biçimde ve güven duyarak düşlemeyi öğrendiğiniz an o sizin olacaktır.

Harold Sherman

İlk yorumu siz yazın.

Bir Cevap Yazın