Yaptığınız İşe İmzanızı Atın

Barbara süpermarket çalışanlarına konuşma yaptıktan yaklaşık üç ay sonra bir akşamüstü telefonu çaldı. Arayan kişi adının Johnny olduğunu ve marketlerden birinde kasada müşterilerin torbalarını doldurmalarına yardım ettiğini söyledi. Ayrıca Down sendromu olduğunu belirtti ve “Barbara, anlattıkların hoşuma gitti!” dedi. Johnny, konuşma yaptığı günün gecesi eve gittiğinde babasından kendisine bilgisayar kullanmayı öğretmesini istemişti. Bilgisayarda, babasıyla birlikte üç sütunlu bir tablo yapmışlardı.

Şimdi her akşam eve gittiğinde bir “günün sözü” buluyordu. Bulamadığı zaman da bir tane “uyduruyordu!” Sonra bu sözü bilgisayarda yazıyor, birkaç tane çıktı alıyor, onları kesiyor ve her birinin arkasına adını yazıyordu.

Ertesi gün müşterilerin torbalarını “zevkle” doldururken, her birinin torbasına günün sözünden bir tane koyuyor ve böylece yaptığı işe içten, eğlenceli ve yaratıcı bir biçimde imzasını atıyordu. Bu konuşmadan bir ay sonra marketin müdürü Barbara’yı arayarak “Barbara bugün olanlara inanamayacaksın” dedi. “Sabah markete gittiğimde Johnny’nin kasasının önündeki kuyruk diğerlerinin üç katıydı! Bağıra çağıra çevreye emirler yağdırmaya başladım: ‘Daha fazla kasa açın. İnsanları buradan daha çabuk çıkarın!’

Ama müşteriler ‘Hayır. Biz Johnny’nin kasasında beklemek istiyoruz. Günün sözlerinden almak istiyoruz!’ dediler. Müdürün söylediğine göre bir kadın müşteri onun yanına dek gelmiş ve ‘Eskiden markete haftada bir gelirdim, ama şimdi buradan her geçişimde uğruyorum, çünkü günün sözlerinden almak istiyorum’ demişti. Son olarak müdür Barbara’ya “Marketteki en önemli kişi kim biliyor musun?” diye sordu. Elbette Johnny’di. Aradan üç ay geçti ve marketin müdürü Barbara’yı yeniden aradı. “Sen ve Johnny marketimizde büyük bir değişim yarattınız” dedi. “Şimdi çiçek bölümündeki tüm sapı kırık çiçekleri ve kullanılmayan yaka çiçeği buketlerini yaşı geçkin kadınların ya da küçük kızların yakalarına iliştiriyorlar. Et paketleme bölümündeki bir elemanımız Snoppy seviyormuş ve 50.000 tane Snoppy çıkartması getirmiş. Her et paketinin üzerine bir çıkartma yapıştırıyor. Hem biz, hem de müşterilerimiz çok eğleniyoruz.”

Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse, Michelangelo’nun resim yaptığı, Beethoven’in beste yaptığı ya da Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpürün. O denli güzel süpürün ki gökteki ve yerdeki herkes, durup “Burada işini çok iyi yapan büyük bir çöpçü yaşıyormuş” desin.

(Martin Luther King)

İlk yorumu siz yazın.

Bir Cevap Yazın