1. /
  2. Sevgiliye Mektuplar
  3. /
  4. Onunla sevemedim başkasını.

Onunla sevemedim başkasını.

30 Eylül 2005

Gönlümü çaldın. Ve benden, geri vermeden ayrıldın! Onunla sevemedim başkasını.

Çalıntı sözlerle, artık duygularla gelme, çağırmıyorum seni.Ama, ne yüreğini unuttu yüreğim, ne de bana olan aşkını.

Bir çiçek daha buldum dün kapımda. Deli deli sen kokuyordu. Bana, “beni koklama” diyordu, “ben de yalanım çünkü”…

“Bu sana olan son şiirimdir” dedikten sonra, dayanamayıp kaç tane daha yazdım bilmiyorum.

Ama şunu biliyorum ki, bu sana son haykırışım ve beni son üzüşün.

Sadece bir mum yakmıştın aşka, küçücük bir yelden söndü, ama zifiri karanlığım oldu. Karanlığın öylesine zifiri çökmesi,ancak bir mum ışığı olan aşkının yitmesinden değil benim ona verdiğim sonsuz değerdendi.

Yüreği sevgisiyle dolmadan, başını toprağa eğmezmiş başak. Benimde başım önde senden sonra… Anlatsam bilirsin ama anlatmayacağım. Ve çağırmayacağım seni, gitmek üzere gelişinin bile hayal olduğunu anlamak beni yeniden yıkmasın diye.

Acıyor kalbim şimdi. Sen gelmeden, gideceğini bildiği için…

Sen gideli, buluşturmuyorum ellerimi birbirleriyle ki, hayalden ellerini hissetmesinler diye. Aynaya bakmıyorum ki, yüzümü özleyip özlemediğini düşünmeyeyim diye.

Gece mi çökmeliydi üzerimize ille de, ay yüzlünü göreceksin diye? “Yüzüm puslu da olsa, bir kez bak”, demeyeceğim sana. Ben gidince güneş açıyorsa gününde, kalsın tüm sarışınlığıyla seninle.

Işığıyla parlatsın gözlerinin içini ve sen de sevdiğini benim gibi uzaktan özle!

Henüz en güzel şiirini yazmamış bir şairim ben. Tazeliyorum duygularımı her defasında ve hep sen, yine sen çıkıyorsun karşıma. Ama yine de çağırmıyorum seni, gelme!

Sevgim güç yetiremeyeceğin bir ateş. Tek istediğim senden, çaldığın gönlümü geri ver. Geri ver bana ki, sevebileyim tekrar. Sevgini değil, sevgiyi esirgeme benden. Uzun zaman geçse de üzerinden, gönül yok yerinde.

Yürüyüşü sana benzeyen ne çok insan varmış, senin sevdiğin şarkıyı radyolar ne çok çalıyormuş meğer.

Gecenin bir yarısı, kulağımda aynı melodi tınısı: “Yemin ettim sana ben, sevemem. Senden bir başkasına gönlümü veremem”.

Hiç üzerine alınma bu yazıyı sevgili. Ben, yüreğime yazıyorum her satırı. Ve kapısına bırakıyorum, bir itiraf çiçeği gibi. Ya alır, ya almaz.

Ayşegül Akakuş