Windows 10’da “Başlat Menüsü” ve “Ayarlar” sayfasında arama için yazı yazılamaması çözümü

Sorun nedir ?

Windows 10 kurulu bir bilgisayarda, başlat menüsünde veya ayarlar sayfasında herhangi bir arama yapmak istenildiğinde, klavyeden tuşlara basılmasına rağmen herhangi bir işlem yapılmıyor. Ancak, örneğin Not Defteri gibi bir uygulama açıldığında, klavye test edildiğinde çalıştığı görülür.

Soruna neden olan sebep

Bu sinir bozucu ve garip sorunun ardındaki suçluyu bulmak birkaç günümü aldı. Muhtemelen Windows’un güncellemelerinden sonra ortaya çıktı. Bu sorun, “ctfmon.exe” programının çalışmıyor olmasından kaynaklanmaktadır. Bu uygulama Windows 10 ile ön yüklü olarak gelir ve konuşma tanıma, el yazısı, dil şemaları gibi özelliklerden sorumludur. Bu uygulama C:\Windows\System32 klasöründe altında bulunur.

C:\Windows\System32

Sorunun çözümü

Bu sorunu çözümü aslında basit. Sadece ctfmon.exe isimli uygulamayı tekrar başlatmanız gerekiyor.

1) Klavyeden Windows + R tuşlarına basarak Çalıştır penceresini açın.

2) Aşağıdaki metni, buraya kopyalayıp Enter tuşuna basın.
C:\Windows\System32\ctfmon.exe

3) Şimdi artık, Başlat Menüsünde ve Windows’un ayarlar sayfasında arama yapabileceksiniz.

Windows + R

Bilgisayarınızı yeniden başlata kadar bu sistem çalışacaktır. Ancak bunu kalıcı hale getirmek için Ctfmon.exe uygulamasını başlangıç bölümüne eklememiz gerekiyor. Bunun için de aşağıdaki adımları yapmalıyız.

1) Tekrar Çalıştır penceresini açmak için klavyeden “Windows + R” tuşlarına basın. Ardından regedit yazıp Enter tuşuna basın ve Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi‘ni açın.

Windows + R

2) Aşağıdaki yolu takip ederek ilgili sayafaya gelin.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

3) Sağ taraftaki bölmede boş bir yerde sağ tıklayıp “Yeni” -> “Dize Değeri” ‘e tıklayın. sctfmon adını verip klavyeden Enter tuşuna basın.

4) Yeni oluşturduğunuz dizi olan sctfmon ismine çift tıklayın. Açılan pencerede Değer verisi olarak aşağıdaki metni yazıp kaydedin.
C:\Windows\System32\ctfmon.exe

5) Son olarak Kayıt defterini kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Artık bu uygulama arka planda çalışacak ve sinir bozucu aramalarda klavye sorunuyla karşılaşmayacaksınız.

İlk yorumu siz yazın.

Bir Cevap Yazın