Cep telefonu ile fotoğraf çekme teknikleri

Artık günümüzde amiral telefonlar kadar orta segmen grubundaki telefonlar da göz doldurur şekilde iyi fotoğraflar çekebiliyor. Ancak bu cihazları hakkını vererek kullanmayı bilmiyoruz. Yeni çıkan çoğu telefonların kamera sistemleri, ayarları neredeyse profesyonel kameraları aratmayacak kadar iyi. Aşağıda kısaca akıllı bir telefon ile nasıl daha iyi bir fotoğraf çekilir, nerelere dikkat edilmesi gerekir bunların inceliklerini derledim.

1. Telefonda HDR modu

g4-hdr-644x385 Cep telefonu ile fotoğraf çekme teknikleri
HDR Modu

HDR, yüksek dinamik aralığı demektir. Karışık alanlarda renk patlamasını önler. Yani siyah alanların daha siyah, aydınlık alanların daha net olmasını sağlar. Bu sayede çok daha iyi kontrast değerine sahip görüntüler elde edilebiliyor. Telefonunuzda HDR özelliği varsa, bu ayarı açarak daha iyi bir net renk değerine sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

2. Fotoğraf çekiminde zumdan (zoom) kaçının

zoom Cep telefonu ile fotoğraf çekme teknikleri
Zum, fotoğraf kalitesini düşürür

Telefonunuz tek arka kameralıysa, fotoğraf çekerken dijital zum yapmak yerine objenize yakınlaşın. Dijital zum megapiksel değerlerini düşürdüğü için görüntülerde bozulmalar meydana gelebiliyor. Unutmayın en iyi zum tekniği, ayaklarınızı kullanmaktır.

3. Görüntüde 80-20 kuralını uygulayın

80-20kuralı-644x430 Cep telefonu ile fotoğraf çekme teknikleri
Gökyüzü olan foğraflarda 20-80 kuralı

Fotoğraflarınızı yüzde 80’i karada yüzde 20’si gökyüzünde veya tam tersi oranda olacak şekilde çekin. Bu basit oran sayesinde fotoğraflarınıza bakan kişiler, neye odaklanmalarını istiyorsanız ona yönelir.

4. Alan derinliğini görmeye çalışın

alan-derinliği-644x439 Cep telefonu ile fotoğraf çekme teknikleri
Alan derinliği

Yeni cihazlara bokeh (bulanıklık efekti) uygulaması eklendi. Bokeh fotoğraf çekerken odaktaki obje dışındakilerin bulanık çıkmasını sağlayarak estetik bir görüntü sunuyor. Böyle resimler çekmek için bokeh’i aktif hale getirmek yeterli.

5. Telefonunuzda ışık ve gölge

k-ve-gölge-644x430 Cep telefonu ile fotoğraf çekme teknikleri
Işığın olduğu her yerde gölge de vardır

Işık kaynağını çekeceğiniz nesnenin sağına ya da soluna 45 derecelik açıyla gelecek şekilde ayarlarsanız gölgeli güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

6. Telefonu iki elinizle tutun

iki-elle-tutun Cep telefonu ile fotoğraf çekme teknikleri
Telefonu ile elle tuttmak, fotoğraftaki titreşimi azaltır.

Akıllı cep telefonlarıyla çekim yaparken genellikle tek elle çekim yapılır. Tek elle çekim yaparken titrememe ve denge gibi unsurlar kolay sağlanamayacağından fotoğraflar net olmayabilir. Bu yüzden çift elle ve kollarınız vücudunuza sabitleyerek çekim yapmanız daha verimli ve daha güzel sonuçlar doğurarak fotoğrafın net çıkasını sağlar.

7. Farklı bakış açıları geliştirin

farklı-bakış-açısı Cep telefonu ile fotoğraf çekme teknikleri
Farklı bakış açıları daha çok ilgi uyandırır.

Akıllı cep telefonlarınız ile çekim yaparken çoğu kişi telefon ekranı göz hizasında tutarak fotoğraf çeker. Halbuki perspektif açınızı değiştirerek çekim yaparsanız daha değişik sonuçlar elde edebilirsiniz. Örneğin akıllı cep telefonunuzu yan tutarak, yere yakın tutarak, yukarıdan aşağıya doğru tutarak gibi değişik açılar oluşturabilir.

8. Kamera camını temizleyin

kamera-camını-temizleyin Cep telefonu ile fotoğraf çekme teknikleri
Buğulu, kirli bir camdan görmemek için lens temizlenmeli.

Fotoğraf makinelerinde olduğu gibi akıllı cep telefonlarında da lensinizi temizlemeniz gerekiyor. Akıllı cep telefonunuz cebinizde veya çantanızda iken ya da tozlu bir ortamda bulunduğunuzda lensi kirlenebilir ve fotoğraf çektiğinizde iyi sonuçlar ortaya çıkarmayabilir. Bu yüzden çekim yapmadan önce mutlaka yumuşak bir bez ile lensinizi temizlemenizde fayda var.

9. Titreşimden kurtulmak için zamanlayıcıyı kullanın

otomatik-çekim Cep telefonu ile fotoğraf çekme teknikleri
Özellikle gece modlarında uzun süreli pozlarda önemli

Akıllı cep telefonlarınızla fotoğraf çekerken titreşim den etkilenerek fotoğraf çekmek istemiyorsanız eğer zamanlayıcı modunu kullanarak bunu elde edebilirsiniz. Zamanlayıcı modu bulunmuyorsa eğer buna uygun olarak uygulamaları indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

10. Her zaman en yüksek kalitede çekin

kamera-kalitesi Cep telefonu ile fotoğraf çekme teknikleri
Çekim kalitesi ne kadar yüksek olursa, fotoğraf da o kadar kaliteli olur.

Akıllı cep telefonunuzda fotoğraf çekeceğiniz zaman, ayarlara gidip yüksek kaliteye ayarladığınızdan emin olun böylece çektiğiniz fotoğraf daha güzel gözükecektir. Eğer düşük kalitede çekerseniz, hem o fotoğrafı basmak istediğinizde fotoğrafı oluşturan noktacıklar büyüyerek baskı kalitenizi olumsuz etkileyecek, hem de kadrajladığınızda daha düşük çözünürlükte bir fotoğraf elde etmiş olacaksınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*